Lélekmozaikok

„Anya, szeretsz?” – A szeretet és annak szubjektív megélése

Édesanyánkhoz való viszonyunk nagyban meghatározza a saját magunkhoz való viszonyunkat, énképünket, és Önmagunk elfogadását. Az anyai szeretet – vagy annak hiánya – egész életünkre rányomhatja a bélyegét: kihat kapcsolatainkra, különösen párkapcsolatunkra és a saját gyermekünkkel való kapcsolatunkra is. Gyerekként, ha nem érezzük, hogy szüleink szeretnek, rögzül bennünk, hogy nem tartjuk magunkat szerethetőnek, így pedig nehezen tudjuk elképzelni, hogy bárki is szerethet minket.

MOM-SON

Varnus Xavér 24 órát töltött az Összezárva Friderikusz műsorban, ami úgy gondolom átlagon felüli, tartalmas adással ajándékozta meg a nézőket. A jelenleg futó televíziós műsorok üde színfoltja a vasárnap este adásba kerülő egy óra, ami nagyban köszönhető Friderikusz Sándor személyének is. Ennek az adásnak a különlegessége az volt, hogy olyan őszinte, baráti beszélgetésnek is tanúi lehettünk, amelyekre nem hogy televízióban, de anélkül is ritkán kerül sor. Volt egy mondat, ami megragadt bennem, és kíváncsi voltam, mit hoz fel, ha kicsit mögé nézek a kérdésnek: „Anya, szeretsz?”

Szeresd magad! – Önszeretet, énkép és (pár)kapcsolatok

 

Varnus Xavér a következőket mesélte gyerekkoráról:

„És én akkor körülbelül negyvenszer megkérdeztem anyától: Anya, szeretsz? És ha mondjuk anya éppen egy gondolat olvasása közben volt és nem rögtön válaszolt, akkor olyan sírógörcsöt kaptam, hogy majd meghaltam.”

 

Ahogy egy korábbi cikkemben írtam: A legnagyobb félelmünk az, hogy nem szeretnek minket. Az önszeretet és az anyai szeretet érzése, megélése és befogadása összefonódik egymással, kéz a kézben járnak.

Annyit olvasni mostanában arról, hogy szeresd Önmagad, mégis úgy látom, ez nagyon nehezen megy nekünk. Pedig tényleg ez életünk alfája és omegája, amire oly sok minden épül – jobbára a teljes kapcsolatrendszerünk. Az ugyanis, hogy saját magunkkal milyen a viszonyunk, kihat az összes többi kapcsolatunkra is. Ha kapcsolatainkban nehézségekkel szembesülünk, az legtöbbször csak egy tünet, aminek forrása sokszor Önmagunkban van.

Annyira egyértelműnek tűnik az önszeretet fontossága, sokan pont ezért nem tulajdonítanak neki jelentőséget. Legtöbbször másokat helyezünk magunk elé: Őt jobban szeretem, mint saját magamat. De ilyen nincs! Nem látjuk, nem érezzük, hogy ez hazugság. Nem szerethetünk mást jobban, mint magunkat. Csak azt hisszük, hogy az szeretet, de legtöbbször nem más, csak ragaszkodásba ágyazott függőség. Nem hagyhatjuk ki saját magunkat a kapcsolatainkból, egyetlen kapcsolatunkból sem.

A szubjektív megélés és a szeretetnyelvek

 

Az „Anya, szeretsz?” kérdésre valójában nem is a válasz a lényeg, sokkal inkább az, hogy milyen a belső, szubjektív megélés mögötte.

Egy anya negyvenszer is elmondhatja, hogy: „Igen, szeretlek, gyermekem.” – Mit sem ér, ha a gyermek nem érzi, hogy anya szeret. Ha „elbeszélnek” egymás mellett, mert a gyermek számára más jelenti a szeretetet, mint a szülőnek. Ami nem is ritka eset. Legtöbbször még saját magunkat sem ismerjük – eléggé – hát még másokat, legyen szó akár a saját szüleinkről vagy gyermekeinkről.

Gary Chapman munkásságnak köszönhetően már ismerjük a szeretetnyelveket. Mindnyájunknak van egy elsődleges szeretetnyelve, ahogy kifejezzük a szeretetünket, illetve ahogy mi várjuk, fogadjuk, érezzük a szeretet kifejeződését. Ez a kettő legtöbbször eltér egymástól. A szubjektív megélésben ez okozhatja a legfőbb gondot.

Az öt szeretetnyelv a következő:

  • Elismerő szavak
  • Minőségi idő
  • Ajándékozás
  • Szívességek
  • Testi érintés 

mother-and-son

Ha a szülő nem ismeri fel a gyermeke szeretetnyelvét, és nem annak megfelelően fejezi ki szeretetét, a gyermek könnyen hiheti azt, hogy nem szeretik. A szülő pedig nem érti, hogy lehet ez a képtelen gondolata a gyermeknek, aki érzéseit elrejti magában, miközben egyre nagyobb frusztrációt, félelmet, bűntudatot és szégyent él meg.

A gyermek azt hiheti, biztos vele van a baj, pedig dehogy. Rögzülnek a negatív minták, és mire felnő, felhúzza a falait, hogy megvédje magát a világtól.

Az „Anya, szeretsz?” kérdés mögött ott rejlik egy hatalmas bizonytalanság érzés, amit belső megélés híján a külvilágból kívánunk pótolni. A külvilág azonban csak pótszer lehet, és nem adhatja meg azt, amire akár már évek, évtizedek óta várunk. A mindennél biztosabb választ a kérdésre, ami magával hozza a megnyugvást: „Igen, szeretlek. Persze hogy szeretlek.” – Nézhet ránk kérdőn édesanyánk, mert benne fel sem merül ennek az ellenkezője.

Anya szeret – Észreveszed?

 

„Anya, szeretsz?” – Kérdezed tőle, de a válasz valójában benned rejlik. Ő mondhatja, hogy igen, ha te nem hiszed, mert nem tudod, nem akarod  el hinni. Ha nem tartod magad szerethetőnek, senki nem tud átmászni a falakon, amit magad elé építettél – még édesanyád sem.

Hidd el, hogy szeret. A maga módján. Ami nem biztos, hogy az, ahogy te (el)várod. Észreveszed-e, amikor kifejezi a szeretetét, vagy csak azt várod, hogy úgy szeressen, ahogy te akarod? Te hogy mutatod ki a szereteted felé? Úgy, ahogy ő várja? Ő tudja, hogy te szereted?

adult-woman-with-mother

Ha még van rá lehetőséged, menj el hozzá, látogasd meg, és tegyél úgy, ahogy egy kedves olvasóm tett: Vegyél egy csokor virágot – csak úgy, okok és alkalmak nélkül, szeretetből; add át neki, és mond azt:

„Anya, szeretlek.” Engedd le a falaidat, és engedd be. Ha csak egy pillanatra is. Mert ebben a szent pillanatban kinyílik a szíved és észreveheted, hogy már rég ott topogott az ajtód előtt, csak eddig nem tudta hogy közelítsen feléd. Most viszont, falak, elvárások és álarcok nélkül számodra sem lesz kétség többé: Igen… Anya valójában nagyon is szeret…

Szerző: Ábrahám-Hörömpő Andrea – Lélekmozaikok

Ha szeretnél mélyebb önismeretet és felismeréseket a saját életed vonatkozásában, olvasd el a Lélekmozaikok című könyvemet, amit megrendelhetsz itt: Lélekmozaikok könyvrendelés

Ha szeretnél jelentkezni az Elengedés a gyakorlatban workshopra, kattints ide: Jelentkezés

Keresd a lelkedhez szóló napi gondolatokat a Lélekmozaikok Facebook oldalán is.

Szerző: dr. Hörömpő Andrea – Lélekmozaikok

Új írásaimat megtalálhatod itt: www.horompoandrea.hu

A Szeretet lélegzete, a Mert én látlak Téged..., A találkozás, ami elrendeltetett és a Lélekmozaikok című könyveimet itt rendelheted meg: Könyvrendelés

Access Bars-, Testkezelésekre, Facelift kezelésekre és tanfolyamokra itt jelentkezhetsz: Jelentkezés

Keresd a lelkedhez szóló napi gondolatokat a Lélekmozaikok Facebook oldalán is.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!