Nem hisszük el, hogy mehet könnyen is, vagy nem értékeljük, ha valamit túl könnyen kapunk. Az egyik legnagyobb önkorlátozó hiedelmünk az, hogy meg kell szenvedni a boldogságért és a boldogulásért. Hogyan jussunk ki ebből az ördögi mókuskerékből, amiben ez a legmélyebben lapuló önkorlátozó hiedelmünk tart minket?
Az önkorlátozó hiedelmekkel foglalkozó sorozatomban számba veszem azokat a téves gondolatokat, amelyek olyan alapprogramként működnek bennünk, amelyek láthatatlanul képesek rombolni az életünket. Önkorlátozó hiedelmeink szülik fejünkben a legtöbb kifogásokat és tartanak vissza attól, hogy olyan életet éljünk, amire valójában vágyunk.
1. lépés – Kérdőjelezd meg a szenvedés létjogosultságát
A múlt tapasztalataiból levonhatunk tanulságokat, de ha az sokáig bennünk ragad, és félelemből folyton visszanyúlunk hozzájuk, az bizony hátráltat a valódi teremtésben. A fájdalommal és szenvedéssel járó élethelyzeteink nagyobb nyomot hagynak bennünk, mint a boldog pillanatok. Pedig boldog pillanatokból – jó esetben – sokkal több van, csak észre kell vennünk őket és érdemes hálásnak lenni értük.
Még akkor is, ha korábban nehézségeket éltél meg, hajlandó vagy-e arra, hogy jelenedet és jövődet ne a múlt tapasztalatából építsd fel? Hajlandó vagy-e arra, hogy megkérdőjelezd a fejedben zúgó gondolatok és a szenvedés létjogosultságát?
2. lépés – Ismerd el, amikor könnyen is ment
Ahhoz, hogy a nehézséghez való ragaszkodásunkat elengedjük, ismerjük el azokat a helyzeteket, amikor valami könnyen ment.
Az álmokkal és célokkal kapcsolatban tartott elengedés workshopon is feljött ez a kérdés, hogy azt hisszük, hogy ami könnyen jön, az értéktelen. Azért, mert valami örömet okoz számodra, az bírhat másnak olyan értékkel, amit te elképzelni sem tudsz.
A munkánk során is hozzá vagyunk szokva, hogy nehéznek kell lennie, de valójában, ha azt csinálod, ami lelkesedéssel tölt el, amiben igazán jó vagy, teljesen természetes, ha az könnyű számodra.
Mi az, amit játszi könnyedséggel teremtettél már meg saját magad számára, ami olyan természetes volt számodra, hogy éppen ezért nem is gondoltad értékesnek? Hajlandó vagy-e elismerni és értékelni a könnyed teremtésedet?
3. lépés – Vedd észre, ha valójában nem is te gondolod így
Gyermekként még roppant könnyű és játékos nekünk minden – ezért érdemes arra is ébernek lenni, hogy az esetek nagy részében a nehézséghez való ragaszkodásunk nem is a saját nézőpontunkat tükrözi, hanem a szüleinkét, nagyszüleinkét, tanárainkét, munkatársainkét, stb. Ha nem azonosulsz mások nézőpontjával, hanem mered vállalni, hogy te másképp működsz, önbizalmad és belső megélésed sokkal nagyobb Erővel ruház fel, mint a külvilág visszaigazolása.
Kinek a nézőpontját fogadtad el igaznak a saját életed vonatkozásában, ami valójában számodra nem igaz, neked nem működik? Hajlandó vagy-e elengedni és elismerni, milyen hatalmas, könnyed teremtő Erővel rendelkezel?
4. lépés – Ne keverd össze a nehézséget az izgalommal
Az is lehet, hogy azért ragaszkodsz a nehézségekhez, mert valójában el akarod kerülni, hogy unalmas legyen az életed? Ezért tudattalanul is azonosítottad a nehézséget az izgalommal.
Ha életed többi területén is kerülöd az unalmas pillanatokat, csak vedd észre, hogy mikor használod a nehézséget kihívásként arra, hogy motiváljon?
5. lépés – Vedd észre, amikor a nehézséget motivációként használod
Lehet, hogy rájössz, hogy te valójában nem is a nehézségekhez ragaszkodsz, csak azonosítottad a könnyűt az unalmassal. Ilyenkor azért választod életedbe a nehézségeket, hogy elkerüld az unalmat.
De mi van akkor, ha lehet valami izgalmas, játékos úgy, hogy közben nem nehéz, hanem könnyű számodra?
Nincs ár, amit meg kell fizetni a boldogságért. Nem kell a szenvedést választanod. Van választásod – ebben is, mint minden másban. És félreértés ne essék, ez nem azt jelenti, hogy nem lesznek nehézségeid. Csak amíg korábban szinte az egész életet egy nehézség cunaminak élted meg, addig ha feladod a nehézségekhez való ragaszkodást, a nehézségek már nem naponta visszatérő ismerősök lesznek, hanem olyan vendégek, akik csak néha kopogtatnak be hozzád.
Szerző: Ábrahám-Hörömpő Andrea – Lélekmozaikok
Ha szeretnél mélyebb önismeretet és felismeréseket a saját életed vonatkozásában, olvasd el a Lélekmozaikok című könyvemet, amit megrendelhetsz itt: Lélekmozaikok könyvrendelés
Ha szeretnél jelentkezni az Elengedés a gyakorlatban workshopra, kattints ide: Jelentkezés
Keresd a lelkedhez szóló napi gondolatokat a Lélekmozaikok Facebook oldalán is.
Szerző: dr. Hörömpő Andrea – Lélekmozaikok
Új írásaimat megtalálhatod itt: www.horompoandrea.hu
A Szeretet lélegzete, a Mert én látlak Téged..., A találkozás, ami elrendeltetett és a Lélekmozaikok című könyveimet itt rendelheted meg: Könyvrendelés
Access Bars-, Testkezelésekre, Facelift kezelésekre és tanfolyamokra itt jelentkezhetsz: Jelentkezés
Keresd a lelkedhez szóló napi gondolatokat a Lélekmozaikok Facebook oldalán is.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: