Többen keresnek meg mostanában azzal kapcsolatban, hogy elhagyta őket a párjuk, megszűnt a munkahelyük, vagy más történések miatt életük fordulóponthoz érkezett. Keresik az okokat, a magyarázatokat, azonban az ok-okozati törvényszerűségek csak a múlt vonatkozásában értelmezhetőek, akkor sem biztos, hogy jól. Életünk történései viszont ugyanilyen gyakran a jövőt készítik elő, éppen ezért nincsenek rá logikus magyarázatok.
1. Véletlenek és a sorsszerűség
Nemrég írtam arról, hogy hiszem azt, véletlenek nincsenek. Írásom szárnyra kapott a Facebookon, és érdekes volt látni, ahogy az emberek pro és kontra érvelnek a véletlenek mellett vagy ellen. Vannak, akik pedig a véletlent a Sorssal azonosítják.
A Sorsra való hivatkozás könny(elm)ű lehet, amikor a felelősség alól való kibújást leplezi. Ez tipikusan a „nem volt más választásom” mondat elhangzásakor jelenik meg. Hajlamosak vagyunk megmagyarázni, megideologizálni magunknak, miért teszünk, vagy éppen nem teszünk valamit, a felelősség külvilágba helyezésével azonban megfosztjuk magunkat a lehetőségektől, hogy meghozzuk választásainkat, ezáltal könnyedén megváltoztassunk valamit, ami nem kényelmes számunkra.
2. Magyarázatok – tényleg mindig szükségesek?
Azt tapasztaltam, a logikus megmagyarázás, a megértés vágya felerősödik a nehézségek esetén. Elménk arra van kondicionálva, hogy magyarázatot keressen, mert azt hisszük, ha megértjük az életünk történései mögötti okokat, az megkönnyíti számunkra a helyzet megélését, segít az elfogadásban, és talán még a változásban is.
De mi van akkor, ha nincs logikus magyarázat a történések mögött? Hányszor éljük meg az időbeli egymásutánságot ok-okozati összefüggésként? Történt valami a múltban, azóta eltelt néhány hét, hónap vagy év, és összetársítjuk a jelen pillanattal. Okozatként tekintünk a jelenre, a múlthoz képest történt változást pedig szubjektív szűrőnkön keresztül érzékeljük jónak vagy rossznak.
De mi van akkor, ha életed történéseinek nincs racionális okuk? A jövő magjait ülteted el a jelenben, és amikor úgy érzed, látszólag értelmetlenül történnek veled dolgok, azzal épp teret készítesz magadnak jövőd alakítására. Mi van akkor, ha szabad akaratod bármelyik pillanatban megnyilváníthatod, ha felismered a választásaidban rejlő szabadságot? Mi van akkor – ahogy Joshi Bharat is mondta – ha a Sors valójában a fejlődésed lehetőségét jelenti?
Hozzuk magunkkal előző életünk történéseit, és erre az életünkre is választunk magunknak sorsfeladatokat, a feladatok megéléséhez pedig társakat. Jelenbeli sorsunk megélése szüleink kiválasztásával kezdődik. Egyre több olyan írást olvasok, ami arról szól, hogy gyermekként milyen nehézséggel kellett szembenéznie valakinek. Ha ilyenkor segíti a megértést és a feldolgozást, azt érdemes látni, hogy egy olyan szituáció, ami racionális szemmel értelmetlen, a lélek számára értékes tapasztalás. Ugyanis lelkünk fejlődésének módja a tapasztalás, ezért születünk le újra és újra.
3. Ki lennél, ha nem a tapasztalataid határoznának meg?
De mi van akkor, ha nem kell folyton drámát megélnünk ahhoz, hogy fejlődjünk? Egyre több helyről talál meg ez a nézőpont, amit én már a könyvemben is leírtam. Mi van akkor, ha a tudatosak tudunk maradni és fejlődni tudunk akkor is, ha nem élünk meg drámákat? Hányszor teremtünk nehézséget az életünkbe (csak) azért, hogy bizonyítsuk magunknak (és a világnak) éberségünket, teremtő képességünket és tudatosságunkat?
Hányszor tulajdonítunk túl nagy jelentőséget a tapasztalásainknak, korlátok közé zárva ezzel magunkat? A mai nap számomra legnagyobb lehetőséget megnyitó kérdését Kovács Angéla Access Consciousness facilitátortól hallottam: „Ki lennél, ha nem a tapasztalataid határoznának meg?”
Csak gondolj bele egy pillanatra… hányszor hozod meg döntéseidet a múltbeli tapasztalataidra hivatkozva anélkül, hogy feltennéd magadnak a kérdést: biztos, hogy ami a múltban igaz volt rád, most is az? Hiszen változol, a körülményeid, lehetőségeid is változnak. Mit teremtenél abban a helyzetben, ami most a legjobban nyomaszt, a legnagyobb teherként szakad a válladra, ha nem a tapasztalataidra alapozva döntenél, hanem ha mernéd választani Önmagad, és ezzel együtt mind azt a csodát, aki vagy?
Szerző: Ábrahám-Hörömpő Andrea – Lélekmozaikok
Ha szeretnél mélyebb önismeretet és felismeréseket a saját életed vonatkozásában, olvasd el a Lélekmozaikok című könyvemet, amit megrendelhetsz itt: Lélekmozaikok könyvrendelés
Keresd a lelkedhez szóló napi gondolatokat a Lélekmozaikok Facebook oldalán is.
Jelen írásomat inspirálta: Joshi Bharat előadása az Everness fesztiválon.
Szerző: dr. Hörömpő Andrea – Lélekmozaikok
Új írásaimat megtalálhatod itt: www.horompoandrea.hu
A Szeretet lélegzete, a Mert én látlak Téged..., A találkozás, ami elrendeltetett és a Lélekmozaikok című könyveimet itt rendelheted meg: Könyvrendelés
Access Bars-, Testkezelésekre, Facelift kezelésekre és tanfolyamokra itt jelentkezhetsz: Jelentkezés
Keresd a lelkedhez szóló napi gondolatokat a Lélekmozaikok Facebook oldalán is.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: