Egy hiánypótló, nagyszabású és figyelemreméltó kezdeményezés indult néhány hónappal ezelőtt útjára dr.Philip Zimbardonak, a Stanford egyetem világhírű szociálpszichológusának köszönhetően. A Hősök tere egyre nagyobb tettekkel hívja fel magára a figyelmet, hogy példát mutasson – Neked is.
A június 19-i HeroiKon Nemzetközi Konferencia hosszú ideje az első olyan rendezvény, amellyel kapcsolatban utólag sajnáltam, hogy nem vettem részt rajta. Halmos Máté Indexen megjelent kiváló cikkének köszönhetően azonban néhány percre mégis részese lehettem a hősiesség témáját körüljáró napnak.
A cikk maga a magyar származású, de már Amerikában élő pszichológus, Edith Eva Eger megrázó élettörténetéről szól. A háborús veteránokon és szexuális erőszak áldozatain segítő pszichológusnőt 16 évesen vitték el Auschwitzba, amit csodával határos módon túlélt. A szavaiból áradó bölcsesség a megélt tapasztalatok következménye.
Habár sokunk lelkének szüksége van arra, hogy átlagon felüli, megrázó mélységeket éljen át, ezen élettörténetek szolgáljanak például számunkra annak reményében, hogy általuk másként tekintünk saját életünkre. Vonjuk le a tanulságot, majd építsük be a mindennapjainkba.
1. A nehézségek valójában lehetőségek
„Auschwitz, ahol sosem tudtuk, hogy a zuhanyból víz vagy gáz fog jönni, megadta a lehetőséget, hogy megtaláljuk magunkban a belső erőt!”
„Meghalni könnyebb, mint élni. A születési anyakönyvi kivonatunkra nem az van írva, hogy az élet könnyű lesz. A tragédiát lehetőségbe lehet fordítani, addig ismeretlen képességeinket fedezhetjük fel.”
2. Meríts erőt abból, amiben másoktól különbözöl
Edith álma az, hogy „egy nap kéz a kézben fogunk sétálni, erőt merítve a különbségeinkből, és nem megpróbálva lealacsonyítani másokat.”
3. A mát kell (túl)élni
„Mi az életet választottuk, nem azt kérdeztük, hogy miért velünk történik ez, hanem azt kérdeztük: most mit kell tennünk.”
„Nem akarom cukormázzal bevonni, Auschwitz tényleg a pokol volt. Csak egymásra számíthattunk, de ma is csak egymásra számíthatunk. Csak az itt és most van, csak most tudlak megölelni, ettől gyönyörű ma az életem.”
4. Az vagy, amit teszel, nem az, ami történik veled
„Révész bácsi, a balettmester már gyermekkoromban megmondta, hogy az életben befelé kell figyelni, az érzelmek is belülről jönnek. Csak akkor értettem meg, miről beszél, amikor édesanyám a marhavagonban magához szorított, és azt mondta, nem tudjuk hova visznek, mi fog történni, de azt, ami a fejedben van, senki nem veheti el tőled.”
5. Tarts pozitív tükröt magad és mások számára
„Miután megborotváltak minket, a nővérem, Magda rám nézett, és megkérdezte, hogy néz ki. Azt mondtam, gyönyörű a szeme, mert rájöttem, hogy én vagyok a tükre. Magda mindig szexi volt, otthon Gábor Zsazsának becézték – arra kell figyelni, ami megvan, nem arra, amit elvesztettünk.”
6. Szolgálj másokat alázattal
Miután Edith csodával határos módon kijutott Auschwitzből, azok a lányok cipelték, és mentették meg a biztos haláltól, akikkel a táborban megosztotta Mengele kenyerét. „Aki csak magára gondolt, nem élte túl” – mondta.
7. Mindig van választásod
A pszichológusnő elmondta, még akkor is volt választása, amikor sokan már a holttestekre fanyalodtak: akármilyen éhes volt, inkább füvet evett.
8. Humor nélkül nem megy
„Ezektől a tapasztalatoktól vagyok még mindig fiatal. Ha valaki randevúra akar hívni, a szombat estém szabad, de számítson rá, hogy ha a koromat firtatja, azonnal hazavitetem magam.”
9. Legyél hálás minden napért
„Minden apróságért hálás vagyok, minden kis darab ételért, egy sétáért, vagy azért, hogy láthatom a gyönyörű virágokat nőni. Megtanultam jobban észrevenni és megbecsülni a dolgokat, és azt is, hogyan kell szeretni még azt is, amit nem szeretek.”
10. Elfojtás helyett nézz szembe a félelmeiddel és bocsáss meg magadnak
Edit több, mint 30 évig a saját gyermekei előtt is titkolta, hogy megjárta a koncentrációs táborokat. Azonban egyszer úgy döntött, visszamegy Auschwitzba, hogy szembenézzen Önmagával, és azzal a ténnyel, hogy ő túlélte azt, amit szülei nem. Azóta tud már beszélni arról, amit átélt, ezzel mutatva példát emberek ezreinek.
+1. Engedd, hogy lelked a tudatosság útjára lépjen
„Át szeretném adni a fáklyát, mert a tudatlanság a legnagyobb ellenség. Azt mondogattuk egymásnak, hogy édesanyánk lelke sosem hal meg, ezért vagyok itt ma, ezt szeretném átadni.”
Amit a léleknek meg kell tapasztalnia, azt megtapasztalja, mert fejlődésre vágyik. A fejlődés egyik módja a saját tapasztalás, ami mindig komoly nehézségekkel, megoldandó feladatokkal jár együtt. A másik módja pedig az, hogy most úgy döntesz, beépíted a mindennapjaidba ezeket a gondolatokat, és ezek szerint élsz.
Ma döntesz arról, hogy a fejlődésnek melyik útját választod. A leírtak figyelmen kívül hagyása nagy mértékben megnöveli annak az esélyét, hogy előbb vagy utóbb komoly nehézségeket sodor eléd az élet. Mert a lelked tanulni akar. Engedd meg neki. Van választásod. Mindig.
Szerző: Ábrahám-Hörömpő Andrea – Lélekmozaikok
Idézetek forrása: Index – a szerző engedélyével
Képek Forrása: Facebook – Hősök tere
Keresd a lelkedhez szóló napi gondolatokat a Lélekmozaikok Facebook oldalán is.
Szerző: dr. Hörömpő Andrea – Lélekmozaikok
Új írásaimat megtalálhatod itt: www.horompoandrea.hu
A Szeretet lélegzete, a Mert én látlak Téged..., A találkozás, ami elrendeltetett és a Lélekmozaikok című könyveimet itt rendelheted meg: Könyvrendelés
Access Bars-, Testkezelésekre, Facelift kezelésekre és tanfolyamokra itt jelentkezhetsz: Jelentkezés
Keresd a lelkedhez szóló napi gondolatokat a Lélekmozaikok Facebook oldalán is.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: