A mesék rég elfeledett, ősi igazságokat rejtenek. Rita barátnőmmel imádjuk a meséket, és ma szinte egyszerre találtak meg minket meseszámok, amelyekből valamifajta „nagyobb kép” is összeállt bennem azzal kapcsolatban, mire is tanítanak minket a mesék a párkapcsolatok és a férfi-női szerepek vonatkozásában. Komoly társadalmi sztereotípiák dőlhetnek le bennünk, ha figyelmesen nézünk egy-egy mesét.
A legnagyobb sztereotípia, ami a párkapcsolatok vonatkozásában a fejünkben él, hogy a férfinek kell kezdeményezni, ezt csinálni, azt csinálni, a nő meg mint valami „kiszolgáltatott” és teljesen passzív szereplő, csak vár, mint akinek semmi befolyása nem lehet a kapcsolat kimenetelére. Mindez az évezredek alatt olyannyira domináns patriarchális társadalmakban erősödött meg, a nőt alárendelt szerepbe téve, és a szabad akaratát a párválasztással kapcsolatosan sokszor teljesen figyelmen kívül hagyva. Ezt megunva élik meg sokan a másik végletet, az „erős nőként akkor kezembe veszem az irányítást”, hogy mindent én irányítsak jelszavával.
Elveszett így teljesen a nők valódi szerepe a párkapcsolatok alakításában, hiszen oly sokáig voltak kiszolgáltatva a férfiak döntésének. Pedig a nők azok, akik egy kapcsolat érzelmi oldaláért felelnek, ők a valódi motorja a kapcsolatnak. Közben azonban óriási nyomást és frusztráltságot okoz a nőknek, hogy most szabad-e nekik kezdeményezni? Én ilyen téren sem voltam soha szívbajos, „a biztos rossz is jobb, mint a bizonytalanság” elvén szeretek tisztán látni egy kapcsolat vonatkozásában.
Igazában csak ma jöttem rá, hogy ez mennyire nem társadalomellenes, sőt természetesnek kellene lennie, hogy amíg a férfi teremt, dolgozik, „mamutra vadászik”, addig a nő segíti őt visszatalálni a lelkéhez, kiteljesedni, megpihenni a fáradt nap után és eligazodni az érzelmek területén is. És ha megfigyeljük, a mesék mind ilyesmiről mesélnek. A Hercegnők és a Hősnők szíve az, ami megtöri az átkokat, áldozatot hoz, sokszor férfiakat meghazudtolva harcol, minden furfangot bevet, de mégis, mindezek felett, feltételek nélkül áramoltatja a szeretetet és megéli a szerelmet.
A legnagyobb Herceg, Király és Hős is megszeppent kisfiúként legszívesebben messzire szaladna zavarában, amikor szerelmes lesz és fogalma nincs, hogy mit csináljon a számára teljesen ismeretlen terepen. Itt mutatnak utat a mesék, hogy hogyan is lehet kedvességgel, szeretettel, tiszta szívvel és alázattal vezetni és segíteni a legnagyobb Herceget és Hőst is, hogy ne csak a csatatéren, de a szívének megnyitása után is kimutassa és megélje erejét.
A mesék igazsága ősi igazságokat rejt, merjünk hát a hétköznapokban is mesehőssé válni! Néhány mese mindezzel kapcsolatban a teljesség igénye nélkül:
A klasszikusok:
Oroszlánkirály – Simba és Nala
Az Oroszlánkirály zenéje életem első filmzenei élménye volt, és maga a mese is az egyik abszolút kedvencem. A kicsi Simba, aki bűntudatban nő fel, és aki önként száműzi magát az életből, de aki méltó társra talál Nalában, aki segíti és támogatja abban, hogy visszaszerezze a trónt. Avagy az oroszlánok királya is félénk nyuszivá válik, amikor egy nővel hozza össze az Élet, aki ráadásul nem fél kifejezni az érzelmeit, de aki mégis szükséges ahhoz, hogy a jó és a rossz harcában a jó győzedelmeskedni tudjon.
Szépség és a Szörnyeteg
Láttam mesében, musicalben és most márciusban jön az újabb feldolgozás. Annyira szép… Hosszú évek óta átok ül a „Szörnyön”, aki egyáltalán nem szörnyűséges, csak a szíve megkeményedett a csalódásokban, hitét vesztette és teljesen bezárkózott. És akkor megjelenik Szépség, aki szeretetével olvasztgatja a Szörny jégbezárt szívét. És amikor Szépség menni akar, a Szörny elengedi… Majd Szépség visszatér, hogy megtörje az átkot, és akkor lehull a lepel és megjelenik a Herceg… Most hadd ne analizáljam szét ezt a gyönyörű mesét az ego – tudatalatti – feltétel nélküli szeretet – szabad akarat tiszteletben tartása vonatkozásában. Nézzük, érezzük, tanuljunk belőle… Szeretni…
Aladdin – Jázmin és Aladdin
Jázmin megtanította Aladdinnak, hogy legyen mindig Önmaga, nem számít, honnan jött… Mert ami igazán fontos, az belül van. És így együtt varázsszőnyegükön szállva új világokat, új élményeket fedeznek fel…
Ariel – Ariel és Erik
Hát most képzeljük el, hogy Ariel, a hableány még emberré is képes volt átváltozni, sőt szerelméért a gyönyörű hangját adta a gonosz Ursulának. Ráadásul mindösszesen 3 napja volt arra, hogy elnyerje szíve választottjának szerelmét. A jóember meg csak a nevére volt kíváncsi ahelyett, hogy végre megcsókolta volna… De aztán persze az sem maradhatott el… 🙂
Pocahontas – Pocahontas és John Smith
Hát ugye meghódította a fehér ember az óceán túlpartját és ebben a mesében a gyönyörű, szabad és “vad” Nő mutatja meg otthonának csodáit a messziről jött és sokat látott Férfinak. Kultúrák találkozásában a két lélek is egymásra talál és együtt szállnak a széllel…
Tarzan – Tarzan és Jane
Tarzan hiába a dzsungel királya, egy idegen érzés őt is megtalálja. A szívre hallgatás tanítása itt is megjelenik, és az erdő mélyén a két szív végül egybeolvad.
A modernek:
Shrek – Shrek és Fiona
Egy szerelmes csók töri meg az átkot itt is, és dől el, hogy a nappal hercegnő, éjjel ogre Fiona végülis miként folytathatja tovább az életét. A hercegi csók végül nem váltja be a hozzá fűzött reményeket, így a szívre hallgatva végül az átok is megtörik. Imádom ezeket az átokmegtörős csókokat. 😀
Avatar – Neytiri és Jake Sully
Na erről nem lehet röviden írni. Nézzétek meg, valami gyönyörű… Mert én látlak Téged…
Tükröm tükröm (Mirror, Mirror) – Hófehérke és Prince Andrew
Hófehérke reloaded. Igeen! Az igazi tűzrőlpattant Nő, aki szép és okos, harcol, furfangos, bűbájt old fel, Herceget szabadít ki, közben szerelmes lesz, Királyt és királyságot ment meg és a végén nem harap bele az almába… És persze hisz a Szeretetben és a Szerelemben… És nem csak hisz benne, meg is éli! Igeen!
Csillagpor (Stardust) – Yvaine és Tristan Thorn
Nemlehetmegunniabszolútkedvenc… Amikor egy Csillag lezuhan a Földre és a Szerelmes legény láncra veri, hogy elvigye a kedvesének, de út közben nem várt kalamajkákba sodorja őket az Élet. És a Csillag odaadná magát, de persze a végén a Szerelmes legény is „észhez” tér – avagy pont hogy mer a szívére hallgatni. És vajon mit csinál egy csillag? Hát ragyog! És ez a ragyogás amikor mindkét szívben kiteljesedik mindent legyőz… Tényleg mindent! IMÁDNI VALÓ!
+1. Hamupipőke – Hamupipőke és Prince Charming
Hamupipőke a film eredeti változatában még csak azt sem tudta, hogy a Herceggel táncol. Ő meglátta a Hercegben a szépet úgy, hogy nem tudta, mik a külsőségek. Hamupipőke legfontosabb tulajdonsága, hogy mindig kedves, és hogy a HITE töretlen! 🙂 Még a legnagyobb mélységben is…
Hölgyeim… és Uraim… Amikor úgy érezzük tehát, hogy elveszünk a XXI. század forgatagában, a férfiak-nők szerepei és a társadalmi sztereotípiák között, menjünk el a moziba vagy vegyük le a polcról, és nézzünk meg egy mesét… És hagyjuk, hogy megérintsen minket. Ne higgyük el, hogy a mesék csak a filmekben léteznek. Ott élnek a szívünkben, és vágyunk rájuk titokban mi magunk is. Csak nem engedjük meg magunknak, pedig ha megtennénk… Még a végén egy mesésen gyönyörű élet várna ránk…
Én hiszek mindebben… Talán ezért is írtam jómagam is egy mesét. Ha olvasnád, ITT megrendelheted. Ha utaznál előző életedbe, hogy jobban megismerd lelked meséit, ITT jelentkezhetsz rá.
Hálás köszönet a cikk összeállítása során nyújtott segítségéért Szépfalusi Ritának, a Hősnők Hősnőjének, akiben egy komplett Disney lexikon veszett el. 😀
Szerző: dr. Hörömpő Andrea – Lélekmozaikok
Új írásaimat megtalálhatod itt: www.horompoandrea.hu
A Szeretet lélegzete, a Mert én látlak Téged..., A találkozás, ami elrendeltetett és a Lélekmozaikok című könyveimet itt rendelheted meg: Könyvrendelés
Access Bars-, Testkezelésekre, Facelift kezelésekre és tanfolyamokra itt jelentkezhetsz: Jelentkezés
Keresd a lelkedhez szóló napi gondolatokat a Lélekmozaikok Facebook oldalán is.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: