Azt tapasztalom, sokan úgy szeretnének belevágni egy párkapcsolatba, hogy még nincsenek magukkal rendben, hiányból működnek, amelynek betöltését valaki mástól várják. Amíg azonban ezek az automatizmusok élnek bennünk, addig az egyenlőségen alapuló kapcsolat helyett maximum függőséget teremthetünk.
Korábban a Kapcsolati kapaszkodások – 5 rejtett buktató a párkapcsolatokban című írásomban már írtam azokról a tévutakról, amelyek félreviszik a kapcsolatot. Mostanában több olyan levél talált meg, ahol el sem kezdődött egy kapcsolat, és azt érzékelem, nem is kezdődhet, mert az illető még nem áll készen rá. Mikor tudhatod, hogy készen állsz a párkapcsolatra? Néhány érdekes nézőpont segít rávilágítani a kérdésre. Például akkor, ha már:
1. Nem a másikra építed az önbecsülésedet
A kapcsolatok, így a párkapcsolat alapszabálya is az, hogy minden kapcsolat az Önmagunkkal való kapcsolatból ered. Ha a saját magunkkal való kapcsolatunkban hiányt élünk meg, például szeretethiányt vagy az elfogadás hiányát, azt pillanatok alatt kivetítjük – legtöbbször még a kapcsolat elindulása előtt – a másik félre. Ez legtöbbször kételyben, kérdésekben és elvárásban nyilvánul meg, ami mind elég nyomasztó energiával jár, amit a másik fél érzékel.
Saját önbecsülésedet csak és kizárólag saját magad tudod felépíteni, más nem teheti meg helyetted. Ebben persze segíthet a külvilág, és a másoktól érkező elismerések, kedves szavak befogadása, de csak azt tudod magadévá tenni, amit te már saját magadban elismertél. Ha a stabilitásod alapjait a külvilágba/más valakibe helyezed, amint az a helyzet/személy eltávolodik, netán eltűnik az életedből, kártyavárként omlik össze az életed.
2. Nem a másik reakciójától függ az életed
Persze vannak, akik kisebb-nagyobb hatással vannak ránk, és ezzel önmagában semmi baj nincs, de ha a hangulatodat alapvetően valaki másnak a reakciói határozzák meg, akkor valójában egy bábuként éled az életed, amit valaki más rángat akár akarva, akár akaratlanul.
Ezért ha az előző pontban írtakat rendbe teszed, megtanulod elismerni saját magadat és az értékeidet, az elegendő stabilitással fog megajándékozni, hogy kilépj ebből a szerepből. És ettől függetlenül még ugyanúgy hatással lesznek rád mások, csak megtanulod ezeket a hatásokat befogadni, magadévá tenni és tovább építik személyiségedet miközben örömmel és boldogsággal ajándékoznak meg.
3. Nem azért engedsz el, hogy megkapd
Az elengedés célja az elengedés maga. Ha hátsó szándékkal, azért akarsz elengedni, hogy: oké elengedem, de csak azért, hogy megkapjam, az nem működik és csak saját magadat vered át. Az elengedés a szívből indul, és először az ellenállásaink és az akarásaink elengedésével érdemes kezdeni. Leszedni a feszültséget a helyzetről, amit energiaként a másik is érzékel.
Az Élet van, hogy próbára tesz, és az elengedés számos esetben szólhat a másik személy fizikai elengedéséről. És ezt csak szívből, lélekből tudod megtenni, és hogy ez mikor történik meg, azzal kapcsolatban pedig nem csaphatod be sem magadat sem az Univerzumot.
4. Nem akarod a szerelmet
Az akarás görcsössé tesz, és minden, amit óriási jelentőséggel ruházol fel, nehezéket jelent a kapcsolatra. A szerelmet nem lehet akarni. Az egyszerűen megtörténik, az akaratodtól teljesen függetlenül. Akarva nem lehet sem szeretni sem szerelmesnek lenni. Ilyenkor pont ezt az akarást szükséges elengedni, aminek az előfeltétele a teljes elfogadás megléte.
Milyen érzést kelt benned, el tudod-e fogadni azt, hogy habár szeretnél egy kapcsolatot, az mégsem történik meg? Az, hogy elfogadásba kerülsz azzal, hogy az is rendben van, ha nem lesz belőle kapcsolat, még nem predesztinál arra, hogy akkor tényleg nem lesz. Sőt! Pont ezzel a lépéssel kerülsz közelebb hozzá. Az irányítás elengedésével megadva magadat a helyzetnek.
5. Nincsenek feltételeid
Majd akkor, ha a másik ezt és azt csinálja, majd ha biztosít arról, hogy ő is úgy érez, majd ha ez vagy az megtörténik… akkor merünk szeretni. Az igazi szeretet azonban feltétel nélküli. Nem függ másoktól és a másik reakciójától, nem vár viszonzást, türelmes, elfogadó, megbocsátó és csak árad – az akaratunktól függetlenül.
A te szereteted – először Önmagaddal, másodsorban másokkal szemben – mennyire köthető feltételekhez? Szereted-e magad, vagy úgy gondolod, majd akkor fogod, ha más bebizonyítja, hogy szerethető vagy? Ha ezt elhiszed, olyan csapdába sétálsz bele, amiből lehet hogy nehezen jutsz majd ki. A másik akkor fog tudni igazán szeretni, amikor már te is képes vagy szeretni Önmagadat. És hidd el, csodás kincsek rejlenek benned, merd felfedezni, megélni és kitárni őket a világ számára!
Szerző: Ábrahám-Hörömpő Andrea – Lélekmozaikok
A kapcsolatokról, elfogadásról, elengedésről, a nehézségek megéléséről szóló A találkozás, ami elrendeltetett című könyvemet megrendelheted itt: Megrendelés
Ha szeretnél mélyebb önismeretet és felismeréseket a saját életed vonatkozásában, szeretettel ajánlom, a Lélekmozaikok című könyvemet. Megrendelhető itt: Lélekmozaikok könyvrendelés
Jelentkezés Elengedés workshopra: Elengedés
Keresd a lelkedhez szóló napi gondolatokat a Lélekmozaikok Facebook oldalán is.
Szerző: dr. Hörömpő Andrea – Lélekmozaikok
Új írásaimat megtalálhatod itt: www.horompoandrea.hu
A Szeretet lélegzete, a Mert én látlak Téged..., A találkozás, ami elrendeltetett és a Lélekmozaikok című könyveimet itt rendelheted meg: Könyvrendelés
Access Bars-, Testkezelésekre, Facelift kezelésekre és tanfolyamokra itt jelentkezhetsz: Jelentkezés
Keresd a lelkedhez szóló napi gondolatokat a Lélekmozaikok Facebook oldalán is.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: