Lélekmozaikok

Javíts a kapcsolataidon – 5 tévhit az elfogadásról

Szeretnél javítani a kapcsolataidon, de nem tudod, hogyan? Ilyenkor érdemes körbejárni az elfogadás kérdését: Mennyire vagy elfogadó, mennyire fogadod el magadat és másokat? Az elfogadással kapcsolatban számos tévhit kering a fejünkben. A valódi elfogadás megértése és megélése azonban olyan kapukat nyit meg, ami képes arra, hogy teljesen átalakítsa az életünket!

Buddha

Korábban a Tudattérkép kapcsán írtam az elfogadásról. Az Elfogadás szintje egy kulcsfontosságú lépcsőfok lehet a könnyed és tudatos élethez. Azt tapasztalom sok ember életében központi kérdés az elfogadás, vagy annak hiánya. Ez az egyéni megélés azután kihat társadalmi szinten is, így nem csoda ha igen nagy divattá vált valami „ellen” felvenni a kesztyűt és küzdeni. Az elfogadással kapcsolatos legfőbb tévhitek a következők:

1. Elfogadás = egyetértés

Azt hisszük, az elfogadás azt jelenti, hogy egyet kell értenünk valamivel vagy valakivel. Ezért el sem tudjuk képzelni, hogy egy olyan helyzetben, amikor nekünk más a nézőpontunk, hogy is lennénk képesek az elfogadásra. Az elfogadás azonban nem azt jelenti, hogy egyet kell értsünk azzal, amit vagy akit el szeretnénk fogadni. Nem kell „beállnunk mellé a sorba”, az elfogadás sokkal inkább szól arról, hogy annak ellenére, hogy esetleg másképp látjuk a világot, megengedjük a másiknak, hogy másképp gondoljon és tegyen bizonyos dolgokat.

Amikor van egy berögzült fix nézőpontunk a világról, akkor az olyannyira egysíkúvá teszi a gondolkodásunkat, hogy nem vagyunk elég rugalmasak megélni ezt az elfogadást. A megengedés pedig pont arról szól, hogy én gondolok valamit, de semmi bajom nincs azzal, ha te meg másképp látod. Megengedem, hogy másképp gondold, sőt, még azt is, hogy másképp cselekedj, mint ahogy én cselekednék. Nincs bennem irányítás vágy!

2. Az elfogadás a másiktól függ

Igen, tudom, hogy sokkal könnyebb a másikra fogni a dolgokat… Majd ha ő megtesz ezt vagy azt, akkor elfogadom… Vegyük észre azt, hogy ez mennyire nem elfogadás! Az elfogadásunk SOHA NEM A MÁSIK SZEMÉLYTŐL FÜGG!

Az elfogadás egy szubjektív, belső állapot, ami kizárólag tőlünk függ! Tudom, ezt néha nagyon nehéz elfogadni. 🙂 Ezért szerepel az Elfogadás szintje, a Bátorság szintje után. A Bátorság szintjén jelenik meg a felelősség vállalása, felelősségvállalás nélkül pedig nem beszélhetünk elfogadásról sem.

És igen, semmi gond nincs azzal, ha nem minden pillanatban vagyunk elfogadásban, nem gond az, ha néha hadakozunk, küzdünk, lázadunk a Sors ellen – csak legyünk erre éberek, és ilyenkor vegyük ezt észre, ne pedig a külvilágra mutogassunk, a felelősségünket tagadva. Teljesen más az a megélés, amikor azt mondjuk: igen, én ezt most (még) nem tudom elfogadni, de most ezt választom, és tudom, hogy van választásom másképp is dönteni, másképp is megélni a helyzetet. Egyszerűen csak kell még egy kis idő.

Legtöbbször azonban azt tesszük, hogy nem tudom elfogadni, mert a másik a hibás, a másik tegyen még meg ezt vagy azt, változzon meg, stb. Amikor az elfogadásunkat feltételekhez akarjuk kötni, azzal egyáltalán nem vagyunk elfogadásban.

girl-with-dandelion

3. Majd elfogadom, ha – a feltételekhez kötött elfogadás

Már azzal, ha a majd szót használjuk, kilépünk a jelenből, áthárítva a jövőre és más körülmény vagy helyzet bekövetkeztére a felelősséget. A valódi elfogadás nem köthető feltételekhez. Ugyanúgy, ahogy a valódi szeretet is feltétel nélküli, ha az elfogadásban előkerül a „ha” az pont az elfogadás hiányát tükrözi.

4. Az elfogadáshoz szükséges a megértés

Ez a legnagyobb, legmélyebben bennünk élő tévhitünk az elfogadásról, a megértéstől való függés a feltételekhez kötött elfogadás egyik változata. Majd elfogadom akkor, ha megértem. Ezt nagyon szeretjük összekuszálni, ezért most kibogoznék néhány csomót. Nem is bogozom, inkább egyszerűen átvágom: AZ ELFOGADÁS NEM FÜGG A MEGÉRTÉSTŐL! Pont. Vagyis inkább felkiáltójel.

Ennek megértésében egyébként segít a dr.Hawkins féle Tudattérkép is. Az Elfogadás szintje 350-en kalibrál, a megértés pedig a 400-as Ésszerűség szintjén. Tehát a dolog pont fordítva működik, mint ahogy mi azt hinni szeretnénk. A feltételek nélküli elfogadás hozza el számunkra a megértést is. Csak mi annyira nélkülözhetetlennek tartjuk a másik, vagy a helyzet megértését, hogy a megértés hiánya az elfogadás hiányát szüli bennünk, és csak kergetőzünk a mókuskerékben, amiből csak nehezen jutunk ki.

Azt hisszük, hogy a világunk racionálisan kiszámítható, ok-okozatban működik és mindennek oka van (ráadásul az esetek nagy részében mi magunk vagyunk ez az ok!), ha pedig megtudjuk az okot (vagyis hogy mi vagyunk a hibások), az életünk is megváltozik (pedig nem történik semmi, csak az hogy jó adag bűntudatot gyártunk magunknak).

Mi van akkor, ha nincsenek okok? Ha az ok egyetlen szó: csak. Csak azért, mert a másik úgy választott. Az ok az, hogy más a választása, mint nekünk lett volna, más a nézőpontja, megélése, csak mi ezt nem látjuk a rögzült, bebetonozott saját álláspontunk mögül.

Love-Couples

5. Az elfogadás lemondással jár, ezért veszteséget okoz

Azt hisszük, folyton tennünk kell valamit magunkért vagy másokért, és azért lehet furcsa az elfogadás, mert az elfogadás látszólag passzív állapot. Azt hisszük, az elfogadás valamiféle lemondással jár együtt – és igen, lemondunk a saját nézőpontjainkról, de pont ezzel nyitunk mások felé. Ezen kívül azonban nem jár semmilyen veszteség érzettel. Sőt!

Az elfogadás szabadságot ad. Az elfogadás teret nyit és lehetőségeket szül. Az elfogadásban megszűnik az irányítás vágy és manipuláció. Az elfogadás az elengedés alapja – így ha nem megy az elengedés, nézd meg, mi az, amit nem tudsz elfogadni? És mint minden, az elfogadás is saját magunkkal kezdődik. A tízmillió forintos kérdés a végére tehát csak ez:

Mi az, amit másban nem tudsz elfogadni, ami valójában benned is ott van?

Szerző: Ábrahám-Hörömpő Andrea – Lélekmozaikok

A Tudatszintekről bővebben a Lélekmozaikok című könyvemben olvashatsz. Ha szeretnél mélyebb önismeretet és felismeréseket a saját életed vonatkozásában, szeretettel ajánlom, olvasd el. Megrendelhető itt: Lélekmozaikok könyvrendelés

A kapcsolatokról, elfogadásról, elengedésről szóló A találkozás, ami elrendeltetett című könyvemet előrendelheted itt: Előrendelés

Keresd a lelkedhez szóló napi gondolatokat a Lélekmozaikok Facebook oldalán is.

Szerző: dr. Hörömpő Andrea – Lélekmozaikok

Új írásaimat megtalálhatod itt: www.horompoandrea.hu

A Szeretet lélegzete, a Mert én látlak Téged..., A találkozás, ami elrendeltetett és a Lélekmozaikok című könyveimet itt rendelheted meg: Könyvrendelés

Access Bars-, Testkezelésekre, Facelift kezelésekre és tanfolyamokra itt jelentkezhetsz: Jelentkezés

Keresd a lelkedhez szóló napi gondolatokat a Lélekmozaikok Facebook oldalán is.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!