Kapcsolataink minősége meghatározza életünk minőségét. Sok nehézségtől, félreértéstől kíméljük meg magunkat, ha ismerünk néhány alapvető szabályt, amelyek tudatosan vagy tudattalanul, de mindenképp alakítják életünk. Egyszerű dolgokról van szó, de érdemes figyelni rájuk!
Két nap alatt legalább 4 levelet kaptam tőletek, amelyeknek mind nagyon hasonló volt az energiája: csalódás, újrakezdés, kiábrándulás, bizonytalanság, félelem, kételkedés, fájdalom. Habár témában eltérőek voltak, azt érzem, van néhány alapkérdés, amit érdemes tisztába rakni a kapcsolataink terén.
1. Egy kapcsolat mindig két embertől függ
Ez a következőket jelenti végtelenül egyszerűen megfogalmazva: te hiába akarod, ha ő nem. És hogy ő mit dönt, arra neked valójában – a látszattól eltérően – nem sok befolyásod van. Te csak egyetlen dolgot tehetsz: tisztába kerülsz magaddal, Önmagad adod, valamint elfogadod és elismered a másik szabad választását.
Mit értek választás alatt? Mindent! Minden pillanatban választásokat hozunk egész nap, csak nem vagyunk rá tudatosak. És bizony az is egy választás, ha nem választok, ha valamit nem teszek meg! És ez nem baj, csak tudd, mikor választod azt, hogy nem választasz – ne pedig tudattalanul működjön benned az automata program.
2. Minél jobban akarod, a másik annál jobban ellenáll
Az akarás ellenállást szül, amit menekülés követ. Te minél jobban akarod, hogy hívjon, találkozzatok vagy bármit megtegyen, annál kevesebb lesz az esélye annak, hogy megtörténik. Ha nincs benned ez az akarás, kisebb az esélye, hogy kialakuljon a másikban ettől a nyomástól a menekülés kényszer. És ez fordítva is igaz: Te minél kevésbé akarod, minél inkább elengedted már, a másik annál jobban fogja érezni ezt a “szabadságot” és annál könnyebben keresi a kapcsolatot veled.
3. Ha a napod és életed a másik cselekedetétől függ, az függőség
Ha hív, a mennyben érzed magad, ha nem hív, a pokolban? Átérzem a helyzetet. Én éveken keresztül játszottam ezt magammal tízes-húszas éveimben. Akkor tanultam meg, hogy a kifogásokkal, amiket ilyenkor gyártunk a másikkal kapcsolatban, valójában saját magunkat áltatjuk. Senki nem lehet fontosabb, mint te saját magad! Senki! Amikor bárkit is fontosabbá teszel Önmagadnál, abban a pillanatban veted el a függőség csíráját. És ez sem baj, csak legyél rá éber.
4. A te felelősséged csak a saját döntésedre terjed ki
Amikor a másiknak kifogásokat gyártunk, azzal át akarjuk venni tőle a felelősséget. Nem, nem vagyunk felelősek mások választásaiért – éppen elég számunkra a sajátunk. Az is a menekülés egyik jele, hogy a saját életünk helyett a másikét éljük.
5. Amit a másik tesz, vagy nem tesz, az róla szól, nem pedig rólad!!!
Ez a mondat nem véletlenül piros betűs! Szeretném, ha jól megjegyeznéd! Hajlandó vagy-e elengedni azt a tévképzetet, hogy te vagy az oka annak, amit a másik tesz, vagy nem tesz meg? És ha nem úgy alakulnak a dolgok, ahogy várod, rögtön elkezded magad hibáztatni: Mit kellett volna másképp tenned? Nehéz ilyenkor szembesülni azzal, hogy sokszor a válasz az: semmit. Bármit is tennél vagy tettél volna, nem változna semmi. Amit a másik megtesz, vagy nem tesz meg, az MINDIG róla szól, nem pedig rólad! Ne vedd magadra!
6. Nem, nem vagy rossz, és nem vagy hibás!
Bármennyire is szeretnéd elhitetni magaddal, nem vagy hibás. Ha te 100%-ot beleraksz egy kapcsolatba, nem tudod elrontani! Hogy lehet 100%-ot adni egy kapcsolatba? 100%-ig Önmagad adod: Ha kellek így, oké; ha nem kellek, az is oké.
Legtöbbször persze abba a szélsőségbe esünk, hogy vagy „leértékeljük” magunkat, és így csak 20,40 vagy 60%-ban vagyunk jelen egy kapcsolatban, vagy „túltoljuk” magunkat, kompenzálunk 150, 200%-ot adva, ami a másikban nyomást szülhet. Mi akkor a jó hozzáállás?
7. Invitálj – ne várj el! Semmit!
„Hello, itt vagyok. Jössz játszani?” Vedd észre, amikor ezzel az energiával vagy jelen egy kapcsolatban. Ilyenkor nincs jó-rossz játszmázás, nem véded a saját álláspontodat, és nem is teszed rosszá a másikat, ha nemet mond neked. Ilyenkor elkerülöd, hogy magadra veszed a másik döntését, hisz tudod, nem rólad szól. Nem teszed rosszá, elfogadod, hogy most így választott. Nem zárod ki az életedből, és nem mondod azt, hogy akkor vele aztán soha többé.
+1. Vedd észre, ha megtörténik – még akkor is, ha nem úgy, ahogy előre kigondoltad
Lásd meg a fától az erdőt! Vedd észre és ismerd el, ha megtörténik az, amit szeretnél, még akkor is, ha az nem pontosan úgy alakul, ahogy te elvártad. Az elismerés pozitív visszacsatolásként hat az önbizalomra. El szoktuk felejteni, pedig néha csak annyit kell mondani:
„Köszönöm, hogy vagy.”
Szerző: Ábrahám-Hörömpő Andrea – Lélekmozaikok
Ha szeretnél mélyebb önismeretet és felismeréseket a saját életed vonatkozásában, olvasd el a Lélekmozaikok című könyvemet, amit megrendelhetsz itt: Lélekmozaikok könyvrendelés
A kapcsolatokról, elfogadásról, elengedésről szóló A találkozás, ami elrendeltetett című könyvemet előrendelheted itt: Előrendelés
Keresd a lelkedhez szóló napi gondolatokat a Lélekmozaikok Facebook oldalán is.
Szerző: dr. Hörömpő Andrea – Lélekmozaikok
Új írásaimat megtalálhatod itt: www.horompoandrea.hu
A Szeretet lélegzete, a Mert én látlak Téged..., A találkozás, ami elrendeltetett és a Lélekmozaikok című könyveimet itt rendelheted meg: Könyvrendelés
Access Bars-, Testkezelésekre, Facelift kezelésekre és tanfolyamokra itt jelentkezhetsz: Jelentkezés
Keresd a lelkedhez szóló napi gondolatokat a Lélekmozaikok Facebook oldalán is.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: