Bízni valakiben – jobban, mint Önmagunkban, a saját érzékelésünkben és utólag csalódni. Ugye veled is előfordult már? Amíg sok embernek az okoz nehézséget, hogy bízzon, más vakon bízik – még akkor is, ha semmi alapja nincs rá. Ezért különösen fontos: Ne keverd a bizalmat a naivitással!
Nemrég olvastam az Origo Tóth Verával készült interjúját, és bizony sok téma-ötletet adott. Az egyik ezek közül az volt, amikor az énekesnő a médiához való kapcsolatáról a következőket nyilatkozta:
„A bulvár előszeretettel követett, én pedig simán megbíztam mindenkiben. Túl naiv voltam, és annyira elengedtem az újságírókkal szemben a gyeplőt, hogy gyakorlatilag azt csináltak velem, amit akartak. Hülye voltam, de tanultam belőle. Most már másképp csinálom.”
Érzelmi kötődés és önbizalomhiány
Hányszor fordult elő veled is az, hogy „simán megbíztál” valakiben? Még akkor is, ha az illető már nem először tett olyat, amivel a bizalmad megingott benne?
Van egy tévhitünk, ami sajnos sokszor okozhat fájdalmas csalódásokat: a megengedés és a bizalom nem arról szól, hogy hagyjuk, hogy bárki megtegyen velünk bármit. Amikor érzelmileg közel kerülünk valakihez, vagy amikor az önbizalmunk megremeg, és ezért rövidebb-hosszabb időre elveszítjük a talajt a lábunk alól, hajlamosak vagyunk arra, hogy a másikat használjuk arra, hogy ezt a látszólagos stabilitást megadja számunkra.
Minden olyan esetben azonban, amikor az érzelmi stabilitásunkat, hangulatunkat és boldogságunkat a külvilágtól, mások cselekedeteitől tesszük függővé, feladjuk Önmagunkat. Eltűnünk az életünkből és átadjuk másnak az irányítást.
Amikor bárkiben is vakon bízunk, az naivitás. Ahogy egyre tudatosabbá válunk, úgy egyre jobban megtaláljuk az egyensúlyt a bizalmatlanság és a túlzott bizalom között; egyre jobban tudjuk, mit, kit és milyen életet szeretnénk, ezért egyre könnyebben mondunk nemet. Ahogy korábban írtam: Mondhatsz nemet is! Nincs semmi baj azzal, ha nemet mondunk – bár ezt általában kényelmetlen helyzetként szoktuk megélni.
A tudatosság éberséget hoz magával és azt, hogy egyre könnyebben érzékeljük az embereket; hogy mi motiválja őket, illetve tapasztaljuk, hogy valójában mindenki csak a saját tudatszintjén képes reagálni. Egyre világosabb lesz számunkra az, milyen kapcsolatokat szeretnénk, illetve az, hogy hol húzódnak a határok, a másik meddig is mehet el a velünk való kommunikációban.
A határok nem falakat jelentenek
A határok meghúzása azonban nem falak emelésével, és ezzel egyidőben nem kizárással jár együtt. Abból, hogy meghúzom a határaimat, nem következik, hogy falakat emelek a külvilággal szemben, és kizárok másokat az életemből. A kizárás védekezést indít be, és minél jobban védekezünk valami ellen, az annál többször kerül az utunkba.
És a kizárás végképp nem jelenti azt – amit pedig pont a legtöbbször teszünk – hogy Önmagunkat zárjuk ki az életünkből. Senkiért. Senki nem adhatja meg azt, amire sóvárgunk, ha mi azt nem találjuk meg, ha nem ismerjük el saját magunkban. A mások szeretete, elismerése és jelenléte iránti sóvárgás olyan hullámvasútra ültet minket, amire valójában saját magunk szálltunk.
Ne légy naiv és ne bízz vakon, mert fennáll a veszély, hogy összetörsz. A paradoxon ebben azonban az, hogy mégis… néha össze kell törni darabokra, hogy lényünk, lelkünk mozaik-darabkái ismét összeálljanak egy olyan csodás képpé, amit korábban elképzelni sem tudtunk…
Szerző: Ábrahám-Hörömpő Andrea – Lélekmozaikok
Ha szeretnél mélyebb önismeretet és felismeréseket a saját életed vonatkozásában, olvasd el a Lélekmozaikok című könyvemet, amit megrendelhetsz itt: Lélekmozaikok könyvrendelés
Ha szeretnél jelentkezni az Elengedés a gyakorlatban workshopra, kattints ide: Jelentkezés
Keresd a lelkedhez szóló napi gondolatokat a Lélekmozaikok Facebook oldalán is.
Szerző: dr. Hörömpő Andrea – Lélekmozaikok
Új írásaimat megtalálhatod itt: www.horompoandrea.hu
A Szeretet lélegzete, a Mert én látlak Téged..., A találkozás, ami elrendeltetett és a Lélekmozaikok című könyveimet itt rendelheted meg: Könyvrendelés
Access Bars-, Testkezelésekre, Facelift kezelésekre és tanfolyamokra itt jelentkezhetsz: Jelentkezés
Keresd a lelkedhez szóló napi gondolatokat a Lélekmozaikok Facebook oldalán is.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: