Voltál-e már olyan helyzetben, hogy meg akartál felelni valakinek? Anyukádnak, apukádnak, gyermekednek, párodnak, tanárodnak, barátodnak, bárkinek? Nézz rá erre a kapcsolatodra, amelyet a megfelelési kényszer mozgat – mit látsz? Ha szeretnél kikerülni belőle, de nem tudod, hogyan, olvass tovább.
Hálás vagyok a leveleitekért, mert mindig újabb témát hoznak fel, amivel még nem foglalkoztam, vagy nem ilyen formában. A napokban kaptam egy levelet, ami a következőképpen hangzik:
„Adott egy szituáció, amikor az ember lavírozni kényszerül a Szülője és a Kedvese között, mert mindkettőt szereti, és mindkettőnek meg akar felelni. De nem tud. Ahogy a mondás tartja, 2 lovat egy fenékkel nem lehet megülni. Én 1 hónapja őrlődöm ebben a szituációban, hogy ide is-oda is tegyek. Mint Nők, mindketten igen erősen tudnak hatni rám érzelmileg és ezt használjak ki.
Megfelelési kényszer…. olyan idétlenül hangzik, mégis jelen van. Mindenkinek jót akarsz tenni és a végén mindenkinek Te vagy a rossz. Nem akarsz rosszban lenni a Szülőddel, de el se akarod veszteni a Kedvesed…”
Azért másoltam be most kivételesen szó szerint a levél egy részletét, mert kicsit szeretném szétszedni, hogy nagyobb rálátást tudjak nyújtani arra, hogy a helyzet több sebből vérzik.
1. Töröld ki a szótáradból a kell, muszáj szavakat
Jó kis önismereti játék, hogy amikor beszélsz vagy írsz, figyeled magad, hányszor használod a kell, muszáj szavakat? Nagyon sokat el tud árulni az önkorlátozó hiedelmeidről, automatizmusaidról és olyan fix nézőpontjaidról, amelyek valójában másképp is lehetnének, csak te megszilárdítottad őket.
Jelen levél is már egy ilyen korlátozó helyzetből indul: „az ember lavírozni kényszerül”. Mikor, hol engedted át másnak a választást arról, mit „kellene” csinálnod? Figyeld magad, és tudatosan töröld ki a kell szót a szótáradból. Mindig van választásod. Semmit nem kell csinálnod. A kényszerűség érzése mögött ugyanis elvárás lapul.
2. Ne akarj megfelelni mások elvárásainak
Amikor elvárásból működsz, tagadod azt, hogy szabad választásod lenne az életed felől, miközben a másikat nagyobbá teszed, mint saját magadat. Mikor és miért tettél mást saját magadnál nagyobb jelentőségűvé az életedben? Miért fontosabb az, hogy megfelelj a külső elvárásoknak, ha ezzel közben bántod magad? Miért hiszed azt, hogy más akkor fog szeretni, ha az elvárásai szerint élsz?
Az a rossz hírem van, hogy a külső elvárások folyamatosan változhatnak, és mint jelen példa is mutatja, sokszor egymásnak ellentmondanak. Ilyen esetben képtelenség a nekik való megfelelés. Egyetlen útja van annak, hogy megfelelj – mégpedig az, ha saját magadnak fogsz megfelelni.
3. Engedd meg magadnak, hogy Önmagad légy
Önmagunk elfogadásáról már többször írtam ITT, ITT és ITT is. Ez az alfája az önismeretnek és a tudatosságnak. Ha magadat választod, nem vagy önző. Ezzel kapcsolatban van a legnagyobb félreértés sok ember fejében. Mindig az teremti a legtöbbet egy kapcsolatban, ha saját magad választod elsőként. Mert ezzel lehetsz a legnagyobb hozzájárulás és ajándék mások életében is.
Elgondolkoztál-e már azon, vajon mit tudsz hozzátenni édesanyád vagy a párod életéhez, ha ideges, feszült, fáradt, goromba, stresszes vagy? Lehet, hogy fizikailag ott vagy, de ilyenkor mennyit tudsz hozzáadni a kapcsolatotokhoz?
Sokan pont a szeretetet használják kifogásként. Nem választom magam, mert szeretem őt, ezért vele kell lennem. Azt felejtjük el ilyenkor, hogy mást nem tudunk jobban szeretni, mint magunkat – és ha a másik fél valójában szeret, idővel feladja az elvárásait.
4. Utasítsd vissza az érzelmi manipulációt
Ahogy egy korábbi írásomban írtam: Legnagyobb félelmünk az, hogy nem szeretnek minket. Ezért vagyunk könnyen manipulálhatóak a szeretet nevében. Nem akkor vagy szerethető és nem azzal szeretsz, ha megfelelsz másnak. Mindenki, aki azt hiteti el veled, hogy csak akkor vagy szerethető, ha azt teszed, amit ő elvár tőled, nagyon durván manipulál. A kérdés az, hogy hagyod-e?
Sokszor a legjobban pont azokat manipuláljuk, akiket – elvileg – szeretünk. Az érzelmeket pedig kiváló eszközként használjuk mindehhez. Ha észreveszed, hogy bárki – és tényleg bárki – félelem, bűntudat, vagy akár szégyenérzet keltésével próbál manipulálni, utasítsd vissza. Ezt nem feltétlenül kell kimondanod, már az is sokat segít, ha energiában visszautasítod, nem mész bele a manipulációjába. Az igazi szeretet feltétel nélküli. Ahol már feltételekhez és elvárásokhoz kötött, az nem szeretet.
5. Erősítsd az önbecsülésedet
Az utolsó mondat azért vágott mellbe, mert konkrétan arra utal, hogy választásra kényszerít a barátnő és az anya között. Az ultimátum egy olyan elvárás, ami végképp beszűkíti a választási lehetőségeket két dologra, ráadásul még abból a kettőből is választani kell egyet. Vagy ő, vagy én? Miért kellene két személy/dolog között választani? Hiszen ilyen helyzetekben sokszor nincs is jó választás. Miért ne férne meg a kettő egymás mellett?
Kiút lehet, ha megkérdezed: mi kellene ahhoz, hogy mind a kettő összejöjjön? Érdemes arra is ránézni, hogy vajon miért akarsz mindenáron jónak látszani mások szemében? Be tudod, mered-e vállalni vajon azt, hogy „rossznak” tartsanak? (Ez persze ítélet, és ráadásul az ő nézőpontjuk, ami csak annyiban igaz rád, amennyiben elhiszed.)
Akinek rendben van az önbecsülése, valójában nem dől be az ilyen manipulációnak. Ha kíváncsi vagy, hogy erősítheted az önbecsülésedet, elolvashatod itt: 7+1 megerősítés a bombabiztos önbizalomért.
Szerző: Ábrahám-Hörömpő Andrea – Lélekmozaikok
Ha szeretnél mélyebb önismeretet és felismeréseket a saját életed vonatkozásában, olvasd el a Lélekmozaikok című könyvemet, amit megrendelhetsz itt: Lélekmozaikok könyvrendelés
Ha szeretnél jelentkezni az Elengedés a gyakorlatban workshopra, kattints ide: Jelentkezés
Keresd a lelkedhez szóló napi gondolatokat a Lélekmozaikok Facebook oldalán is.
Szerző: dr. Hörömpő Andrea – Lélekmozaikok
Új írásaimat megtalálhatod itt: www.horompoandrea.hu
A Szeretet lélegzete, a Mert én látlak Téged..., A találkozás, ami elrendeltetett és a Lélekmozaikok című könyveimet itt rendelheted meg: Könyvrendelés
Access Bars-, Testkezelésekre, Facelift kezelésekre és tanfolyamokra itt jelentkezhetsz: Jelentkezés
Keresd a lelkedhez szóló napi gondolatokat a Lélekmozaikok Facebook oldalán is.