Vannak olyan időszakok az életünkben, amikor úgy összecsapnak fejünk felett a hullámok, hogy nehezen birkózunk meg a feladatainkkal, könnyen idegesek leszünk, és jobban hatnak ránk a külvilág körülményei is. A stressz mára „népbetegség” lett, működésének ismeretében azonban sok nehéz pillanattól kímélhetjük meg magunkat.
A stressz forrása
Biztos veled is előfordult már, például a munkahelyeden, hogy beállított egy váratlan feladattal a főnököd, ami teljesen másképp hat rád, és a kollégáidra. Van, aki dühös és mérges lesz, más elkezd sopánkodni, hogy vajon hogy fogja tudni megoldani, és vannak olyanok is, akiket a váratlan szituáció nem képes kibillenteni az egyensúlyából. Ugyanaz a helyzet, ugyanaz a körülmény, mégis különböző reakciók. Akkor mégis miért hisszük azt, hogy a stressz forrása a külvilágban van?
Ez lehet ugyanis a legnagyobb önáltatás, amivel félrevezetjük magunkat. Habár sokan azt szeretnék hinni, hogy a stressz forrása ezekben a külső eseményekben található, valójában azonban a stressz a saját magunkban lévő, tudatosan vagy tudattalanul elnyomott, elfojtott és meg nem élt érzéseknek a felgyülemlett nyomásából adódik.
Ha évekig elfojtjuk magunkban mondjuk a haragot, félelmet vagy bűntudatot, ez az elfojtás sebezhetővé tesz minket a külvilággal szemben. Elnyomott érzelmeink túlcsordulnak bennünk, kiutat keresnek, és legtöbbször találnak is alkalmat arra, hogy megnyilvánuljanak. Ezek a külső események azonban csupán a kiváltói annak, amik egyébként is bennünk vannak. Egy ilyen külső esemény bekövetkeztekor tehát azért leszünk mérgesek vagy dühösek, mert már eleve azok vagyunk.
Reakciók és az elfojtások
A tudat egyik alapvető törvényszerűsége, hogy csak annak vagyunk kitéve, amit az elménkben tartunk. Mivel a testünk a bennünk lévő érzésekre, hitrendszerekre reagál, ha sok elfojtás van bennünk, akkor nagyobb eséllyel teremtünk feszültséggel teli helyzeteket az életünkben. Ilyenkor pedig azt érezzük, hogy „csőstül jön minden”. Ha pedig benne ragadunk ebben a mókuskerékben, akkor a reakcióink is egyre inkább feszültséggel telik lesznek. Ez egyre jobban kihat az Önmagunkkal és a másokkal való kapcsolatainkra és arra, hogy mit észlelünk a világból.
Aki sokáig stresszes, az nagyobb eséllyel éli meg azt, hogy a világ egy olyan hely, ami tele van nehézségekkel, bonyodalmakkal és fájdalommal. De mi van, ha ez nem így van? Mi van akkor, ha csupán azzal, hogy tudatunkat a pozitív dolgokra fókuszáljuk, és nem dőlünk be annak a manipulációnak, amit sokszor a külvilág próbál elhitetni velünk, már sokat teszünk azért, hogy kevésbé legyünk stresszesek?
A stressz ellenszere: a jelenben élés és tudatosság
Dr. Hawkins azt tapasztalta, hogy minél magasabban kalibrálunk a Tudattérképen, annál kevésbé adunk stressz reakciót. Míg a stressz az Elfogadás szintje előtt igen erőteljesen rányomhatja a bélyegét a hétköznapjainkra, addig e szint fölött már egyre inkább csökken, majd teljesen meg is szűnik.
A valódi stressz csökkentés tehát mindig tudati változással jár együtt. Minél inkább törekedsz a tudatos életre, minél inkább a jelenben élsz és része az életednek az elfogadás, annál kevésbé élsz át stresszt.
Az Elfogadás szintje azért mérföldkő a stressz csökkentésében is, mert míg korábban hajlamosak lehettünk arra, hogy ellenálljunk mindazoknak a dolgoknak, amik történnek velünk, az Elfogadás szintjét átlépve már nem hadakozunk az élettel, nem akasztjuk be magunkat a tiltakozással, a kifogás vagy menekülő útvonal kereséssel, esetleg a másokra való mutogatással.
Amikor a jelenben élünk, nincsenek elvárásaink, tudjuk, hogy minden, ami történik, minket szolgál, és meglátjuk a lehetőséget még a legnagyobb nehézségben is. Tudatszintünk növekedésével változik a külvilág történéseire adott reakciónk minősége, ennek köszönhetően pedig egyre kiegyensúlyozottabb és harmonikusabb lesz az életünk.
Azt hiszem, sokat tanulhatunk e téren is a gyerekektől… hiszen te láttál már stresszes kisgyermeket?
Szerző: Ábrahám-Hörömpő Andrea – Lélekmozaikok
Ha szeretnél mélyebb önismeretet és felismeréseket a saját életed vonatkozásában, olvasd el a Lélekmozaikok című könyvemet, amit megrendelhetsz itt: Lélekmozaikok könyvrendelés
Az Elengedés és a Személyiség-piramis modell a gyakorlatban – Kétnapos önismereti tanfolyamomra jelentkezhetsz itt: Elengedés a gyakorlatban
Keresd a lelkedhez szóló napi gondolatokat a Lélekmozaikok Facebook oldalán is.
Szerző: dr. Hörömpő Andrea – Lélekmozaikok
Új írásaimat megtalálhatod itt: www.horompoandrea.hu
A Szeretet lélegzete, a Mert én látlak Téged..., A találkozás, ami elrendeltetett és a Lélekmozaikok című könyveimet itt rendelheted meg: Könyvrendelés
Access Bars-, Testkezelésekre, Facelift kezelésekre és tanfolyamokra itt jelentkezhetsz: Jelentkezés
Keresd a lelkedhez szóló napi gondolatokat a Lélekmozaikok Facebook oldalán is.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: