Az egyik legnagyobb önkorlátozó hiedelmeink közé a korunkkal kapcsolatos gondolataink és ítéleteink tartoznak. Milyen lehetőségeid lennének, ha a korod nem számítana? Használod-e a korodat kifogásként, hogy a mögé bújj, és amiatt ne valósítsd meg Önmagad? Te valójában hány évesnek érzed magad?
Új sorozatot indítok, amely a legjellemzőbb önkorlátozó hiedelmeket veszi számba. Az önkorlátozó hiedelmeinket olyan láthatatlan csomagként cipeljük magunkkal, amelyekre legtöbbször tudattalanok vagyunk. Hogyan is működnek az önkorlátozó hiedelmek?
Vannak céljaink, megyünk előre, és amikor a kezdeti lelkesedés elfogy, nem értjük, hogy miért lett olyan nehéz minden lépésünk. Az önkorlátozó hiedelmek aknaként is meglephetnek minket, amelyekre rálépve olyan robbanást okozhatnak, hogy jó időre elvehetik a kedvünket a továbbhaladástól.
Akár csomagként cipeled magaddal az önkorlátozó hiedelmeidet, akár aknaként hajlamos vagy rájuk lépve berobbantani az életed, fontos, hogy felmérd és éber legyél arra, milyen akadályok rejtőznek tudatalattidban.
Hárítás és kivetítés
Hányszor hiszed azt, hogy a korod miatt nem tudsz valamit elérni, megteremteni? Mert túl idős vagy már hozzá, vagy ellenkezőleg, túl fiatal. Hányszor fordult meg a fejedben, hogy nem válthatsz munkát, vagy rád nincs már szükség azon a területen, amelyen dolgozol, mert ilyen idősen képtelenség munkát találni? Hányszor gondoltad azt, hogy inkább maradsz a jól bevált, biztos, de sokszor már boldogtalan házasságban, mert feletted már eljárt az idő, és 40, 50 vagy 60 éves korban már nem találhatsz párt magadnak?
Érzékeled-e azt, hogy ilyenkor valójában csak a saját belső félelmeidet vetíted ki a világra és a környezetedre?
Sokszor, amikor túl hirtelen, vagy túl nagy változás történne az életünkben, megijedünk. Megkérdőjelezzük, hogy egyáltalán megérdemeljük-e mindazt, ami történik, és még a legnagyobb álmunk valóra válásától is képesek vagyunk megriadni. Ezért keresünk valamit a külvilágban, vagy saját magunkban, amire foghatjuk azt, hogy miért nem lépünk. A legkézenfekvőbb megoldás pedig a saját korunkra hivatkozni.
Családi minták és társadalmi sztereotípiák
Elgondolkodtál-e már azon, hogy mikor és ki által került a fejedbe az a gondolat, hogy a korod bármiben is számítana? Egyáltalán megkérdőjelezted-e azt, hogy ez a saját nézőpontod, vagy valaki másé?
Lehet, hogy ezt hallottad a szüleidtől éveken keresztül, amikor kicsi voltál, és csak az ő mintájukat másolod? Vagy a legjobb barátod, barátnőd, munkatársad mondogatja folyton ezt neked, mert ő sem mer lépni, és nehogy már te véletlenül megtedd, amitől ő annyira fél! Netán olyan berögzült társadalmi sztereotípiáknak akarsz megfelelni, amelyek felett már rég eljárt az idő?
Fedezd fel láthatatlan Erőd
Ha a saját magadba vetett hited túl tud nőni félelmeiden, az az Erő, ami most még láthatatlan benned, egyre inkább felszínre fog törni. Ahhoz, hogy ez megtörténjen, érdemes elgondolkodni azon, milyen kifogásként használod a korodat arra, hogy ne kelljen lépned?
Mi a kényelmes számodra ebben? Mi az a lehetőség, amit meg tudnál valósítani, ami kibontakozhatna számodra, ha kortalan lennél? Ha a kor nem számítana, mit dolgoznál, mi lenne a hobbid, kivel élnél? Mit választanál? Milyen képesség rejlik valójában a hitetlenséged mögött?
Ugye tudod, hogy mindenki jó valamiben, amiben ő a legjobb – te miben vagy a legjobb? Lehet, hogy a világ legjobb palacsintáját sütöd, vagy olyan türelmes vagy a gyerekekkel, mint senki más. Fedezd fel és ismerd el saját magadat és az értékeidet!
Elvárások, megfelelni vágyás és manipuláció
Előfordul, hogy azért hivatkozunk a korunkra, mert szeretnénk megfelelni mások külső elvárásainak. Ha ez a megfelelés a párkapcsolatban jelentkezik, az bizony sokszor függőségi viszonyt szülhet. Szerelem vagy valami más? – A párkapcsolati függőségről címmel nemrég írtam a párkapcsolatokról, érdemes rátekinteni a sajátunkra ilyen szemmel is. Ha a párkapcsolatod vagy a családi kapcsolataid nem kiegyensúlyozottak, és esetleg manipuláció is áthatja, légy éber arra, mennyire fog vissza a párod, szülőd vagy gyermeked, és próbálja veled elhitetni azt, hogy add fel az álmaidat, hiszen a korod miatt már nem vagy képes valóra váltani őket.
Egy jól működő kapcsolatban a felek támogatják egymást céljaik elérésében. Amikor azonban a birtoklási vágy és a ragaszkodás nagyobb, előfordulhat az, hogy a másik fél saját önbizalomhiánya miatt nem támogat. Hiszen minden fejlődés változással jár, a változás pedig megingathatja az olykor állandósult kapcsolati szerepeket is.
Észreveszed-e hogy olykor a korod mögötti kifogások valójában elvárások, amellyel más próbál irányítani és nyomást gyakorolni rád? Ki az, aki manipulál, illetve kinek hagyod, hogy manipuláljon a koroddal kapcsolatban?
Önbecsülés
Az, hogy mennyire dőlsz be annak, ha bárki a korodra hivatkozva akar eltéríteni utadon, attól függ, mennyire állsz stabil alapokon, mennyire hiszed azt, hogy te a korodtól függetlenül is megérdemled a boldogságot, az álmaid valóra váltását.
Az igaz, hogy az évek múlásával egyre több tapasztalatot szerzünk, de azt ne felejtsd el soha, hogy az értékeid nem a korodtól függnek! A kor csak egy állapot, ami ráadásul folyamatosan változik, önmagában nem fűzhetünk hozzá értékítéletet.
Amikor úgy érzed, a korod bármiben visszafog, gondolj bele abba, hogy a fizikai tested kora és a lelked kora mennyire eltér egymástól. Mindenki, aki azt hiszi, hogy csak a jelen életünk tapasztalatai számítanak, ne felejtse el, hogy lélekként magunkkal hozzuk elmúlt életeink tapasztalatát is. Az pedig hogy ez a bennünk rejlő tudás mikor és milyen formában nyilvánul meg, leginkább a választásainktól függ.
Vállalod-e, hogy lépsz, amikor úgy érzed, hogy lépned kell? Élsz-e a lehetőségeiddel? Mered-e élni az álmaidat – húsz, harminc, negyven, ötven, hatvan, hetven vagy nyolcvanévesen? Te mit választasz?
Szerző: Ábrahám-Hörömpő Andrea – Lélekmozaikok
Ha szeretnél mélyebb önismeretet és felismeréseket a saját életed vonatkozásában, olvasd el a Lélekmozaikok című könyvemet, amit megrendelhetsz itt: Lélekmozaikok könyvrendelés
Az Elengedés és a Személyiség-piramis modell a gyakorlatban – Kétnapos önismereti tanfolyamomra jelentkezhetsz itt: Elengedés a gyakorlatban
Keresd a lelkedhez szóló napi gondolatokat a Lélekmozaikok Facebook oldalán is.
Szerző: dr. Hörömpő Andrea – Lélekmozaikok
Új írásaimat megtalálhatod itt: www.horompoandrea.hu
A Szeretet lélegzete, a Mert én látlak Téged..., A találkozás, ami elrendeltetett és a Lélekmozaikok című könyveimet itt rendelheted meg: Könyvrendelés
Access Bars-, Testkezelésekre, Facelift kezelésekre és tanfolyamokra itt jelentkezhetsz: Jelentkezés
Keresd a lelkedhez szóló napi gondolatokat a Lélekmozaikok Facebook oldalán is.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: