A keserű ember könnyen megfertőzheti környezetét, így társaságukban mi is borúsabban láthatjuk a világot. Hogyan érdemes kezelni a velük való kommunikációt? Ez az 5 módszer segítséget nyújt az ilyen helyzetekben.
A keserűség mögött legtöbbször a harag érzése áll, a harag azonban sokszor csak egy következménye a még mélyebben, tudattalanul lappangó szégyennek, bűntudatnak vagy félelemnek. Ezekre az elfojtott érzelmekre nem vagyunk tudatosak, és hajlamosak vagyunk mindent megtenni, hogy a tudattalanban tartsuk őket.
A pszichológia kivetítésnek (projekciónak) hívja ezt a mechanizmust, amiben ahelyett, hogy a haragos személy megtanulná kezelni elfojtott érzéseit, a világra és azokra vetíti ki, akik körülötte tartózkodnak. Úgy tapasztalja, mintha az érzés hozzájuk tartozna. Ők válnak ellenséggé, az elme pedig mentséget keres és talál, hogy megerősítse a kivetítést.
1. Nem vagy felelős mások érzéseiért
Ha más kivetíti ránk a dühét, első reakciónkban hajlamosak lehetünk azt hinni, hogy valamit rosszul csináltunk, hibáztunk, és rögtön saját magunkat tesszük felelőssé azért, amit a kivetítésnek köszönhetően megtapasztalunk.
Ez az érzés különösen olyan személyekkel szemben lehet fájó, akik közel állnak hozzánk, és ha elkezdjük magunkat hibásnak érezni, rögtön egy szép nagy bűntudatot generálunk magunknak.
Ha azonban felismerjük, hogy mások az érzéseiket csak kivetítik ránk, és az valójában nem belőlünk indult, nem vagyunk értük felelősek, akkor megóvjuk magunkat attól, hogy tartósan az alacsony energiamezők hatása alá kerüljünk.
2. Légy tudatában, hogy a keserűség nem hozzád tartozik
Hajlamosak vagyunk nagyon könnyen átvenni mások érzéseit, anélkül, hogy éberek lennénk rá. Ha te is azon kapod magad, hogy haragossá és keserűvé kezdesz válni, érdemes feltenni magadnak a kérdést, hogy ez az érzés hozzád tartozik vagy valaki máshoz?
Ha könnyebbnek érzed magad a kérdés feltevése után, az érzésed valószínűleg máshoz tartozik, nem hozzád. Ezt követően jelentsd ki, hogy az érzés térjen vissza ahhoz, akihez tartozik, hiszen nem feladatod más terheit is magadra venni.
3. Fordulj szeretettel a keserű ember felé
A harag haragot szül, tehát ha egy haragos ember „kirohanására” dühösen reagálsz, az még nagyobb haragot gerjeszt benne. Minden ellenállással valójában erősíted azt, aminek ellenállsz. Ha azonban szeretetteljesen fordulsz felé, hozzájárulhatsz ahhoz, hogy ebből az ördögi körből kijusson. Ha elfogadod azt, hogy a reakciója valójában nem ellened szól, hanem ő most ennyire képes, ha nem veszed magadra, te sem gyengülsz, és az ő haragját sem erősíted.
4. Legyél türelmes a másik emberrel
A változások nem mindig egyik percről a másikra következnek be, ezért legyél türelmes. A harag elengedése könnyedén megoldaná a helyzetet, azonban mindig van valami titkos előny még a keserűségben is.
Lehet, hogy a keserű ember csak így tudja magára felhívni a figyelmet, és habár nincs tudatában annak, hogy szeretetre és elfogadásra vágyik, de valójában ez a szintén tudattalan hiány táplálja a keserűségét. Amikor pedig elfogadást és szeretetet tapasztal, a keserűsége is szertefoszlik.
5. Használd építő módon a helyzetet
Az életünkben mindenki tükörként működik. Ha túl sok haragos, keserű emberrel találkozol, az jelzés lehet számodra is, hogy esetleg neked is van feladatod az érzéssel.
Azt is fontos tudnod, hogy az emberek visszatükrözik azt, amit magunkban elmulasztottunk elismerni. Abban, ahogy mások viselkednek velünk, mindig ott egy rejtett ajándék. Ez gyakran csak egy jelzés, hogy figyeljünk oda jobban. Mire szeretné ez a személy felhívni a figyelmünket?
Szerző: Ábrahám-Hörömpő Andrea – Lélekmozaikok
A Lélekmozaikok című könyvem megrendelhető itt: http://goo.gl/forms/cUJfxfyrkT
Keresd a lelkedhez szóló napi gondolatokat a Lélekmozaikok Facebook oldalán is.
Szerző: dr. Hörömpő Andrea – Lélekmozaikok
Új írásaimat megtalálhatod itt: www.horompoandrea.hu
A Szeretet lélegzete, a Mert én látlak Téged..., A találkozás, ami elrendeltetett és a Lélekmozaikok című könyveimet itt rendelheted meg: Könyvrendelés
Access Bars-, Testkezelésekre, Facelift kezelésekre és tanfolyamokra itt jelentkezhetsz: Jelentkezés
Keresd a lelkedhez szóló napi gondolatokat a Lélekmozaikok Facebook oldalán is.
Nincs vele dolgod. Hogy a másik mit miért tesz, az ő dolga. Hogy benned mit vált ki, az a tiéd. Neked ezzel van dolgod. Nyilván hosszú távon nem túl jó érzés egy ilyen ember társasága, de az ő élete. Hagyd figyelmen kívül, ne hagyd hogy hasson rád.
Nekem is van egy ember. Hála az égnek nem a rokonságomban, de gyakorlatilag mindennap találkozom vele és nem tudom őt elkerülni.
Viszont tényleg nem váltak be a leírtak, ha még kedves vagyok hozzá sokkal rosszabb.
Sokkal támadóbb lesz tőle és fintorog rám.
Sajnos a keserűsége mellé még irigység is társul.
Így nem tudom kezelni. Beszélgetni egyáltalán nem tudunk vele, mert a hangneme lekezelő.
Ha látja rajtam vagy a másikon, hogy jó a kedve megpróbálja elrontani vagy csak csúnya lekezelő hangnemben oda szól, hogy “Mit röhögsz?”.
A másik amivel kiakaszt, hogy kinek mennyi a pénze. Sokszor már olyan agresszíven beszél más tehetősebb emberekről, hogy érződik a gyűlölet a hangján. Viszont azért, hogy neki jobb legyen nem tesz semmit.
Esetleg valakinek valami ötelete, tanácsa van?!
Kedves Lin! Azt mondod, nem működnek. Ha figyelmesen megnézed, mind az öt felsorolás rólad szól, nem pedig a keserű emberről. Tehát hogy mennyire működik vagy nem működik, az szintén tőled függ.
Ilyenkor hajlamosak vagyunk arra, hogy tudatosan vagy tudat alatt meg akarjuk változtatni őket – sokszor persze jó szándékból. De ez nem feladatunk. Mi csak a saját reakciónkért lehetünk felelősek. Ez pedig sokszor a saját esetünkben az elfogadásról szól.
Vannak keserű emberek a rokonok között, és sajnos az itt felsorolt módszerek nem működnek.