Mennyiben változna meg az életed, ha mától csak ezt az egy dolgot másképp látnád? Ahelyett, hogy megítélnéd magad mindazokért a vélt vagy valós hibákért, amelyeket elkövettél, egyszerűen elfogadnád, hogy valójában soha nem hibáztál.
„There’s no such things as mistakes. There’s what you do and what you don’t do.” Vagyis: „Nincs olyan dolog, hogy hiba. Csak az van, amit megteszel, és az, amit nem teszel meg.” – hangzik el ez a mondat A hűtlen című Diane Lane és Richard Gere nevével fémjelzett filmben. Több mint tíz évvel ezelőtt láttam először, ez a mondat azonban nagyon megragadt bennem. Főleg azért, mert az elmúlt években jómagam is számos alkalommal ítéltem meg és hibáztattam magam – utólag – rossznak kikiáltott döntéseim miatt.
Mi van azonban, ha valójában soha nem hibáztál? Semmiben! Akkor sem, amikor kölcsönadtál egy csomó pénzt egy barátodnak, vagy vállalkozásba fogtál, netán kiléptél egy olyan kapcsolatból, ami számodra már nem volt tápláló.
Ha nézőpontod ebben a kérdésben meg tud változni, képessé válsz arra, hogy megszabadulj az évek óta magaddal cipelt teher nagy részétől és könnyedebb lesz az életed. A bűntudat, ami sokszor önmarcangolásban nyilvánul meg, megbénít minket, pedig sokszor igen instabil alapokon nyugszik.
Hibáztathatjuk magunkat azért, mert megtettünk, vagy ellenkezőleg: azért, mert nem tettünk meg valamit. Ha elfogadjuk azt, hogy minden helyzetben a rendelkezésünkre álló információ alapján a lehető legjobb döntést hozzuk, azzal megszűnik a folyamatos önvád, amivel bántjuk magunkat.
A bűntudat olyan, mint a lassú méreg. Lassan és észrevétlenül fejti ki hatását, sokszor ezért tudatosítani sem könnyű. Mégis kihat minden döntésünkre, láthatatlanul is irányítja életünket, kapcsolatainkat és választásainkat. Bezár, korlátoz és gátol minket szabadságunk megélésében.
Leginkább a kapcsolatainkban vagyunk hajlamosak hibáztatni magunkat, és közben nem vesszük észre, hogy az Élet nem véletlenül ajándékoz meg minket hasonló szituációkkal. Bűntudatból felvehetjük a megmentő szerepét, pedig valójában csak annyit kellene magunknak mondani: minden rendben, hiszen korábban sem hibáztál. Nem vagy felelős mások tettéért és választásaiért.
Minél stabilabb önismerettel és önbecsüléssel rendelkezünk, annál kevésbé alkalmazzuk a hibáztatást önmagunkkal szemben, annál kevésbé tartunk egy élethelyzetet jónak vagy rossznak, és annál könnyebben felismerjük, amikor bűntudattal akarnak manipulálni. Mert valójában minden helyzetnek több nézőpontja van.
És miért ne választhatnánk azt, hogy valójában soha nem hibáztunk?
Szerző: Ábrahám-Hörömpő Andrea – Lélekmozaikok
A Lélekmozaikok című könyvem megrendelhető itt: http://goo.gl/forms/cUJfxfyrkT
Keresd a lelkedhez szóló napi gondolatokat a Lélekmozaikok Facebook oldalán is.
Szerző: dr. Hörömpő Andrea – Lélekmozaikok
Új írásaimat megtalálhatod itt: www.horompoandrea.hu
A Szeretet lélegzete, a Mert én látlak Téged..., A találkozás, ami elrendeltetett és a Lélekmozaikok című könyveimet itt rendelheted meg: Könyvrendelés
Access Bars-, Testkezelésekre, Facelift kezelésekre és tanfolyamokra itt jelentkezhetsz: Jelentkezés
Keresd a lelkedhez szóló napi gondolatokat a Lélekmozaikok Facebook oldalán is.
Hú, fontos írás! 🙂 Nagyon örülök neki. És valóban, szerintem is mindenki mindig a legjobbat hozza ki magából. Minden esetben az elhitt gondolatok, tévhitek alapján cselekszünk, és ártatlanul hiszünk abban, hogy igazunk van. Ha valaki valami bántót tesz, megvolt rá az oka, valószínű hitt egy gondolatában, ami persze nem valós. Ez a tévhit pedig egy tapasztalásba vezette, amit meg akart élni a lelke. Ezt látni az önszeretet kulcsa. 🙂