Az újév sokunknál új elhatározásokat, új célokat hoz magával, melyek közül az egyik leggyakoribb, hogy megfogadjuk: diétába fogunk, hogy súlyunkat kicsit gatyába rázzuk. Elkezdünk valamit sportolni, figyelünk arra, mit és mennyit eszünk, azonban előfordul, hogy nehezen tudjuk leküzdeni a sóvárgást bizonyos ételek után. Miből fakad ez a sóvárgás?
Úgy gondolom, mielőtt hatalmas diétába kezdenénk, érdemes fejben helyre tenni ezt a kérdést. Különösen akkor, ha szeretünk nassolni, vagy sokszor érzünk késztetést arra, hogy bizonyos ételeket együnk. Ha kellően őszinték vagyunk magunkkal, felismerjük, hogy ez a tendencia mikor alakult ki az életünkben. Érdemes tehát ilyen irányú önvizsgálatot is tartani.
Legtöbbször egy érzelmileg megterhelő időszak eredményezi azt, hogy elkezdünk kontrollálhatatlan sóvárgást érezni bizonyos ételek után. A sóvárgás következtében akkor is eszünk, ha fizikailag nem vagyunk éhesek, így hamar felszalad ránk pár kiló. Doreen Virtue Szüntelen éhség című könyvében négy olyan alapvető érzelmet sorol fel, ami oka lehet az érzelmi túlevésnek:
1. Félelem
A félelem sokszor a bizonytalanság érzéssel párosul, mely megnyilvánulhat egzisztenciális, elhagyással kapcsolatos vagy szexuális félelmekben. Sokszor aggódásban mutatkozik meg, okozhat szorongást és depressziót is.
2. Düh
Dühösek vagy haragosak vagyunk másokkal, vagy akár önmagunkkal szemben. Igazságtalannak élünk meg egy helyzetet esetleg becsapva érezzük magunkat.
3. Feszültség
Ha dühünket nem tudjuk feldolgozni, az könnyen állandósul, keserűséggé vagy sértettséggé alakul. A mindennapos stressz, frusztráció, féltékenység, türelmetlenség, túl sok munka is kiválthatja.
4. Szégyen
Ha hibáztatjuk magunkat, alacsony az önbecsülésünk, nem szeretjük magunkat, netán azt feltételezzük, hogy mások sem szeretnek minket. Kevesebbnek érezzük magunkat másoknál, úgy érezzük, nem érdemeljük meg a jót.
Egyetlen okból sóvárgunk bizonyos ételek után: hogy javítsuk a hangulatunkat, vagy növeljük az energiaszintünket. A felsorolt, gyakran csak tudat alatt rejtőző negatív érzelmeinket kompenzálni akarjuk, tehát az ételek utáni sóvárgás valójában az érzelmeink következménye. Ha képesek vagyunk megoldani az érzelmi problémáinkat, akkor az ételek utáni sóvárgásunk is megváltozik, megszűnik.
Mindez abból fakad, hogy megtanultuk az ételt azokkal az érzésekkel társítani, amelyekre vágyunk. Tehát azt szükséges tudatosítani magunkban, hogy sokszor nem is ételre, hanem valójában valamilyen érzésre vágyunk. Ha szembe tudunk nézni az érzelmi problémáinkkal, egyensúlyt tudunk teremteni életünkben, és el tudjuk fogadni, szeretni tudjuk magunkat, akkor az étel iránti sóvárgás is jelentősen csökken, sőt akár meg is szűnik az életünkben.
Doreen Virtue könyvének melléklete részletesen leírja, hogy bizonyos ételek iránt sóvárgás mögött milyen fel nem dolgozott, nem tudatosított érzelem áll. Ennek felismerése nélkülözhetetlen a sikeres változáshoz, ezt követően pedig már csak elég erős belső motiváció, egy jó étrend és egy olyan sport szükséges, amit szeretünk végezni, így a fogyással kapcsolatos újévi fogadalmunk 2015-ben könnyedén valósággá válhat.
Szerző: Ábrahám-Hörömpő Andrea – Lélekmozaikok
A Lélekmozaikok című könyvem megrendelhető itt: http://goo.gl/forms/cUJfxfyrkT
Keresd a lelkedhez szóló napi gondolatokat a Lélekmozaikok Facebook oldalán is.
Forrás: Doreen Virtue – Szüntelen éhség, Édesvíz kiadó 2013.
Szerző: dr. Hörömpő Andrea – Lélekmozaikok
Új írásaimat megtalálhatod itt: www.horompoandrea.hu
A Szeretet lélegzete, a Mert én látlak Téged..., A találkozás, ami elrendeltetett és a Lélekmozaikok című könyveimet itt rendelheted meg: Könyvrendelés
Access Bars-, Testkezelésekre, Facelift kezelésekre és tanfolyamokra itt jelentkezhetsz: Jelentkezés
Keresd a lelkedhez szóló napi gondolatokat a Lélekmozaikok Facebook oldalán is.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: