Lélekmozaikok

Büszkeség és balítélet – Hawkins féle tudattérkép – 8. szint: Büszkeség

Fontos az egészséges önbizalom a boldog és kiegyensúlyozott élethez, de amikor a mindennapokban már eluralkodik az egó vezérelte fennhéjázó viselkedés, az komoly akadályokat gördíthet a büszke ember elé.

feeling-good

A büszkeség a dr. David R.Hawkins nevével fémjelzett Tudattérkép negatív tartományainak számomra legizgalmasabb szintje. Azok az emberek, akiknek tudatszintje ennek a mezőnek a hatása alatt áll, olyan összetett személyiségek, akiknek cselekedetei számos módon nyilvánulnak meg. Egy tudatos ember számára nagyon könnyű beazonosítani őket, hiszen egyrészt a negatív erők taszítanak minket, ezért nem szívesen vagyunk az ilyen emberek társaságában, másrészt pedig egójuk már messziről elárulja őket.

A büszkeség azért veszélyes, mert az alacsonyabb, szégyenbűntudatfásultság, bánat, félelem, harag szintjén álló személynek a büszke ember látszólagos ereje igencsak vonzó. A növekvő önbecsülés már a fejlődés jele, azonban az egó fennhéjázó önteltsége könnyen tévutakra vezet.

Mivel a büszkeség szintjén álló személy úgy gondolja, hogy csak az a tökéletes, amit ő gondol, nagyon nehezen hajlik a változásra. Az Élet történéseivel kapcsolatban kifogásokat keres önmaga számára, és gyakran hibáztat másokat – még a saját cselekedetei miatt is.

Elvárásokkal él az emberekkel szemben: kérés helyett elvár, és ha nem kapja meg azt, amit magának követel, akkor megsértődik. Úgy érzi, neki aztán végképp nincs szüksége a fejlődésre, a változásra, hiszen ő tudja a „tutit”. A változás ilyen mértékű elutasítása könnyen frusztráltságot eredményezhet, ami visszaeséssel járhat a harag 150-es szintjére.

A büszkeség tudatszintjén álló ember sokszor használja az én szót, esetleges sikereit saját képességeinek túlmisztifikálásának tudja be, hibáiért azonban másokat okol, mivel még nem éri el a felelősség felvállalásával járó 200-as szintet.

Hawkins10

Azáltal, hogy a felelősséget a külvilágba helyezi, tagadja a személyiséghibák létét, elnyomja az érzéseit, tagadja az érzelmi vagy pszichés problémák meglétét is. A feladatok megoldását a tagadással egyszerűsíti, ez olykor vezethet nála stresszhelyzethez is.

A tagadás végeredményben a félelmen alapul. Az ilyen személy attól fél, hogy valami sokkal rosszabb dolog fog történni vele. Így a félelem állandósulásával a negatív energiák öngerjesztő folyamatában a 175-ös szintről könnyen visszaeshet a 100-as mezőbe.

Hozzáállására jellemző még a szélsőségesség, de lehet védekező és sérülékeny is, hiszen léte külső körülményektől függ. Érzelmeiben a lekicsinylés, felfuvalkodottság dominál, életfelfogása követelő.

„A büszkeség gyenge marad, mert piedesztáljáról könnyen a szégyenbe taszítható; ez a fenyegetés gerjeszti a büszkeség elvesztésétől való félelmet.”  Dr.David R.Hawkins

A felfuvalkodott egó is sérülékeny lehet a külső támadással szemben, az egó által megszűrt tapasztalatokból a személy hajlamos lehet csak a számára kedvező mondatokat meghallani, és azzal, amivel nem tud azonosulni, egyszerűen nem foglalkozik, elengedi a füle mellett. Csak azokat a szavakat, mondatokat és érveléseket hallja meg, ami a saját – olykor meglehetősen torz – világképébe illeszkedik. Ez lehet a legnagyobb csapda, ami által saját illúziói növekednek. Olyan légvárakat épít, ami instabil alapokon nyugszik, ezért bármelyik pillanatban összedőlhet. A büszkeség szintjén álló ember saját maga szab gátat fejlődésének.

tudatterkep

Ezt az önigazolási stratégiát az egó mozgatja, és tartja a büszkeség 175-ös mezejében, vagy még alacsonyabb szinteken. Tekintettel arra, hogy a saját szintjén mindenkinek igaza van, ilyen szituáció felismerésének az alábbi következményei vannak:

1. Ha képessé válsz átlátni más személy önigazolási stratégiáján, az azt jelenti, hogy te magad az adott személynél magasabb tudatossággal rendelkezel.
2. Tudatosítsd magadban ezt a tényt, és hozz döntést azzal kapcsolatban, hogy ezzel az információval (az illető hazudik magának) mit szeretnél kezdeni.
3. Vedd számba a lehetséges következményeket, és ennek megfelelően alakítsd ki a reakciódat.

Nyilván más a szituáció, ha egy számodra kevésbé fontos személy, és más, ha a családtagod esetében fedezed fel ezt a disszonanciát.

Ha van annyira őszinte magaddal, hogy magadnál fedezed fel ezeket a tüneteket, fontos, hogy tudd: A folyamatos önigazolás torz énképhez vezet, aminek az lesz a következménye, hogy az alapok, amire építkezni szeretnél, sérülnek, és nem lesznek elég szilárdak céljaidhoz. Ha tagadod a problémáid meglétét, azzal menekülsz a felelősségvállalás elől, és megfosztod magadat az igazi áttöréstől a pozitív, teremtő szintek felé, ami pedig a sikeres és boldog élet alapja.

A büszkeség szintjének meghaladása csak a gondolkozásmód tudatos megváltoztatásával, meghaladásával érhető el, amire azonban a büszke ember nagyon nehezen hajlandó. Mivel energiáit a külső környezetből meríti, legtöbbször valami külső ok, extrém negatív mélypont megélése döbbenti rá, hogy, változásra van szüksége.

Amennyiben külső segítség igénybevételére hajlandó, könnyen pozitív változás állhat be nála, hiszen energiaszintje már igen közel áll a bátorság 200-as szintjéhez.

Szerző: Ábrahám-Hörömpő Andrea – Lélekmozaikok

Forrás: Dr.David R.Hawkins – ERŐ kontra erő

Aki többet szeretne tudni dr.David R.Hawkinsról és munkásságáról, annak szeretettel ajánlom a Hawkins tanulócsoport honlapját és Facebook oldalát.

Keresd a lelkedhez szóló napi gondolatokat a Lélekmozaikok Facebook oldalán is.

Szerző: dr. Hörömpő Andrea – Lélekmozaikok

Új írásaimat megtalálhatod itt: www.horompoandrea.hu

A Szeretet lélegzete, a Mert én látlak Téged..., A találkozás, ami elrendeltetett és a Lélekmozaikok című könyveimet itt rendelheted meg: Könyvrendelés

Access Bars-, Testkezelésekre, Facelift kezelésekre és tanfolyamokra itt jelentkezhetsz: Jelentkezés

Keresd a lelkedhez szóló napi gondolatokat a Lélekmozaikok Facebook oldalán is.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!