Ma lenne 94 éves II.János Pál pápa, a XX.század egyik legmeghatározóbb személyisége. Több, mint negyed évszázados pápasága alatt a katolikus egyházat összhangba hozta a XX. század megváltozott körülményeivel, ennek köszönhetően minden elődjét túlszárnyaló népszerűségre tett szert.
II. János Pál pápát néhány héttel ezelőtt, április 27-én avatták szentté. Életútja jóval messze ágazóbb annál, mint amennyit egy bejegyzésben meg lehet említeni, mégis, születésének évfordulója alkalmából kísérletet tettem arra, hogy főbb gondolatait összegyűjtsem. Modern egyházfő volt, aki kiválóan használta a tömegkommunikációt annak érdekében, hogy a katolikus egyházat egyszerűsítse, ezáltal közelebb hozva annak tanításait az emberek felé.
1. Nyitottság és béke
„A béke jövője a ti szívetekben van.”
Az 1978. október 16-án pápává választott Karol Wojtyla a harmadik leghosszabb ideig hivatalban lévő pápa volt, többek között ennek köszönhetően is, több utazást tett külföldre, mint elődjei bármikor.
Nyitottság jellemezte ezen utazásai során, hiszen legfőbb célja a népek és vallások közötti egyetértés elősegítése volt. Járt Görögországban és Romániában, ezzel majdnem ezer év óta ő volt az első pápa, aki meglátogatott egy ortodox többségű országot.
Elment Damaszkuszba, ahol ő lett a történelem első pápája, aki meglátogatott egy mecsetet. Kiváló kapcsolatot ápolt az anglikán egyház fejével, II. Erzsébet brit királynővel.
Ezen kívül járt Auschwitzban is, ahol még soha nem járt pápa előtte. 2000-ban a Szentföldre tett látogatása során pedig imádkozott a Siratófalnál és bocsánatot kért a keresztények által a zsidók ellen elkövetett bűnökért.
2. Szeretet
„Mindig tud adni az, akinek szíve szeretettel van tele.”
„Ne féljetek!” – Első ünnepélyes pápai miséjén (1978. október 22.) e szavakkal kezdte homíliáját. Ezt később megismételte Varsóban, kétmillió híve előtt. A félelem ellen a szeretet ereje segíthet, melynek fontosságát több írásában is hangsúlyozta. Gyakran, és emberi közvetlenséggel fordult a családokhoz, a gyermekekhez, azonban családról alkotott nézetei még a hagyományos, konzervatív álláspontot tükrözték.
3. Nők
1995-ben bocsánatot kért a nőkkel szemben elkövetett igazságtalanságokért. Szavai oly csodálatosan felemelőek, mégis egyszerűek, hogy szó szerint idézem őket:
„Hála neked, nő, aki édesanya vagy, aki egyedülállóan örömteli és fájdalmas tapasztalattal anyaöllé leszel az ember számára, aki a világra jövő gyermek számára Isten mosolyává leszel, aki első lépéseit irányítod, gondját viseled, míg felnő, és olyan pontot jelentesz további életútján, ahová mindig visszatérhet. Hála neked, nő, aki feleség vagy, aki sorsodat visszavonhatatlanul egy férfiéhoz kapcsolod, önmagatok kölcsönös elajándékozásában szolgálva a közösséget és az életet.
Hála neked, nő, aki leány és nővér vagy, aki érzékenységeddel, intuitív adottságoddal, önzetlenségeddel, állhatatosságoddal gazdagítod a szűkebb családot, s általa a társadalom egész életét. Hála neked, dolgozó nő, aki a szociális, gazdasági, kulturális, művészeti és politikai élet minden területén jelen vagy – azért, hogy nélkülözhetetlen módon hozzájárulsz az értelmet és az érzelmet összekapcsoló kultúra fölépítéséhez, az életnek a misztériumra mindig fogékony értelmezéséhez, az emberibb gazdasági és politikai struktúrák létrehozásához.
Hála neked, nő, aki szerzetesnő vagy, aki Krisztus, a megtestesült Ige édesanyjának, minden nők között a legnagyobbnak példája szerint engedékenyen és hűséggel nyílsz meg az isteni szeretet számára, így segítvén az Egyházat és az egész emberiséget, hogy élete Istennek adott jegyesi válasz legyen, mely csodálatos módon fejezi ki azt a közösséget, melyet a teremtményeivel meg akar valósítani.
Hála neked, nő, azért, hogy nő vagy! Női mivoltodban gyökerező érzékenységeddel gazdagítod a világ megértését és hozzájárulsz az emberi kapcsolatok teljes igazságához.” (II. János Pál pápa levele a nőkhöz)
II. János Pál pápa felismerte, hogy a fiataloknak nagy szerepe van a jövő formálásában. Nyitottságának köszönhetően könnyen megtalálta a hangot velük is, és számos beszédében szólt kifejezetten a fiatalokhoz:
„Ne féljetek a fiatalságotoktól és attól a mélyről jövő kívánságotoktól, hogy kipróbáljátok a boldogságot, az igazságot, a szépséget és a sokáig tartó szeretetet! Néha úgy érezzük, hogy a társadalom fél a fiatalok ezen hatalmas kívánságaitól, jóllehet ti magatok nem féltek. Ne féljetek! Amikor rátok nézek, kedves fiatalok, nagy hálát és reményt érzek. A jövő hosszú ideig, a következő században a ti kezetekben van. A béke jövője a ti szívetekben van. Olyannak kell lennetek, akik mélyen bíznak az emberben és akik mélyen bíznak az emberi hivatás nagyságában.” (II. János Pál pápa üzenete a Béke XVIII. Világnapjára)
5. Csodák
II. János Pál pápa 2005. április 2-án hunyt el. Halála után a Vatikán megerősítette, hogy Parkinson kórban szenvedett, azonban halálát nem ez, hanem egy fertőzés okozta. Többször kórházba szállították, azonban március 31-én, amikor ismét rosszul lett, már az volt a kérése, hogy a Vatikánban maradhasson, mert otthon szeretett volna meghalni.
Szentté avatását a hívek kezdeményezték. Ennek első lépcsője a boldoggá avatás volt: 2011. május 1-én avatta boldoggá XVI.Benedek pápa. Már a boldoggá avatáshoz is szükséges volt egy olyan csoda, amely bizonyíthatóan az ő közbenjárásának tudható be.
A katolikus egyház csodának azt tartja, ha a természet törvényeinek ellentmondó, vagy azok segítségével nem magyarázható esemény következik be, amely így kizárólag Isten műve lehet. A szentek és boldogok tehát valójában nem létrehozzák a csodát, hanem közbenjárnak Istennél a csoda létrejötténél. Számukra a közbenjárás azért lehetséges, mert erős hitük révén közelebb állnak Istenhez az átlagembernél. Éppen ezért válhat a csoda hitük erejének bizonyítékává.
II.János Pál pápa nevéhez köthető első csoda Marie Simon-Pierre francia apácával történt meg, aki szintén Parkinson kórban szenvedett. Az apáca betegsége előrehaladtával már írni, járni is nehezen tudott, azonban imádkozott a pápához, és nemsokára javulás állt be az állapotában. Először újra elkezdett írni, később pedig érezte, hogy teste megváltozott, meggyógyult.
A második csoda, ami a pápa nevéhez köthető, a Costa Rica-i Floribeth Mora Diazhoz köthető, akinek súlyos aneurizmája volt. A nő II. János Pál pápa boldoggá avatását nézte a tévében, amikor imádkozni kezdett hozzá a felépülésért. Hamarosan a nő is úgy érezte, határozottan jobban van, és az őt kezelő orvosok sem tudták megmagyarázni azt, hogy betegségéből hogyan gyógyult fel.
II. János Pált tehát halála után 9 évvel, 2014. április 27-én avatták szentté. Nevéhez a fentieken kívül még több száz gyógyulás köthető.
Sugárzott róla az emberek iránti szeretet, melynek köszönhetően a Vatikán új utat talált az emberek szívéhez. Kinyitott egy olyan ajtót, mely átvezette a katolikus egyházat a XXI. századba.
II. János Pál pápa nélkül a jelenlegi I. Ferenc pápa sem tudna ilyen közvetlen lenni a modern kor emberével, és nélküle a hit ereje sem tudott volna megerősödni a szívekben, ami pedig nélkülözhetetlen a jelen kor embere számára.

A szertartáson jelen volt Marie Pierre-Simon Normand francia szerzetesnő és Floribeth Mora Díaz Costa Rica-i asszony (a képen), akiket a II. János Pálhoz intézett ima gyógyított meg. Forrás: Origo
Szerző: Ábrahám-Hörömpő Andrea – Lélekmozaikok
Forrás: Wikipédia, Origo
Szerző: dr. Hörömpő Andrea – Lélekmozaikok
Új írásaimat megtalálhatod itt: www.horompoandrea.hu
A Szeretet lélegzete, a Mert én látlak Téged..., A találkozás, ami elrendeltetett és a Lélekmozaikok című könyveimet itt rendelheted meg: Könyvrendelés
Access Bars-, Testkezelésekre, Facelift kezelésekre és tanfolyamokra itt jelentkezhetsz: Jelentkezés
Keresd a lelkedhez szóló napi gondolatokat a Lélekmozaikok Facebook oldalán is.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: