Lélekmozaikok

Tedd a stresszt a barátoddá! 5+1 dolog, amit nem tudtál eddig a stresszről

Tisztelem azokat az embereket, akik be merik vállalni, hogy tévedtek, mivel sokáig hibásan közelítettek egy kérdéshez. Kelly McGonigal egészség pszichológus TED előadásában bevallotta, hogy 10 éven keresztül rosszul állt hozzá a stressz kérdéséhez. 14 perces előadása után állva tapsolták meg.

relax

Kelly küldetése az, hogy segítsen az embereknek boldogabbá és egészségesebbé válni. Azonban éveken keresztül azt mondogatta a hozzá fordulóknak, hogy a stressz beteggé teszi őket. Közellenséget csinált a stresszből, amit nem is róhatunk fel neki, mert ez terjedt el a köztudatban is. Egy új tanulmány azonban más megvilágításba helyezi előttünk a stressz kérdését.

1. Nem a stressz tesz beteggé, hanem az, amit gondolsz róla
A tanulmányban 8 évig vizsgáltak 30.000 felnőttet. Azzal kezdték a kutatást, hogy feltették a kérdést a vizsgálatban részt vevőknek: mennyi stresszt tapasztaltak az elmúlt egy évben? Ezután pedig megkérdezték tőlük, hogy hisznek-e abban, hogy a stressz árt az egészségüknek? Később a statisztikák kiderítették, hogy 43%-kal nőtt a halálozás azok körében, akik stressznek voltak kitéve – azonban csak azok esetében, akik szerint a stressz ártalmas az egészségre.

2. Tested stresszre adott reakciója Tőled függ
A megdöbbentő felfedezések forradalmasították a stresszhez való hozzáállást! Hiszen tulajdonképpen nem a stressz betegít meg bennünket, hanem maga a gondolat, hogy azt hisszük, a stressz árt nekünk! Amikor megváltoztatjuk a stresszről alkotott gondolatainkat, akkor testünk stresszre adott reakcióját is megváltoztatjuk.

3. A stressz segít magabiztosabbá válni
Nincs azzal baj, ha stressz helyzetben szívünk gyorsabban kezd verni – ezzel csak felkészít minket a cselekvésre. Ha megtanulunk úgy tekinteni a stressz reakciókra, mint olyan mankókra, amelyek teljesítményünkre nézve segítséget jelentenek, magabiztosabbá és kiegyensúlyozottabbá válhatunk.

4. A stressz nem feltétlenül jár egészség károsodással
Egy átlagos stressz reakció esetén a vérerek összehúzódnak, ezért hozzák kapcsolatba a stresszt a szív- és érrendszeri problémákkal. Akik azonban segítségként értelmezik a stresszt, annak vérerei is ellazulva maradnak, ennek pedig nincs egészség károsító hatása.

relax25. Az Oxitocin felépíti, amit a stressz lerombolt
Az ellazulásban az oxitocin nevű hormon is segíti a szervezetet, és annak ellenére, hogy termelését valójában a stressz váltja ki, szívre gyakorolt hatása egyedülálló: ha szívünk szervezetünkben érzékeli, elkezdi regenerálni a szívsejteket, és képes rendbe hozni bármilyen stressz okozta kárt. Az oxitocin valójában megerősíti a szívünket.

+1. Természetes, de kissé elfeledett eszközünk: az ölelés
Az oxitocin hatását felerősíti az, ha társas érintkezést kezdeményezünk: ha stresszhelyzetben segítséget kérünk, még több oxitocin szabadul fel szervezetünkben, ezáltal segítve elő az egészségesebb stressz reakciót. Az emberi érintkezés tehát a legfontosabb eszközünk a stressz érzékelése során. Néha már egy ölelés is feloldja a stressz által keltett negatív hatást.

Tehát ne megszabadulni akarjunk a stressztől, hanem tegyük jobbá stressz kezelési módszereinket! Figyeljünk gondolatainkra, reakcióinkra, lazuljunk el, és törekedjünk a társas kapcsolatok kialakítására.

A stressz ilyen formájú értelmezése hozzásegít ahhoz is, hogy jobban tudjuk kezelni az Élet kihívásait. Ezt követően életünket sem feltétlenül a stressz elkerülése fogja jellemezni, hanem sokkal inkább az, hogy értelmet és célt találjunk benne, miközben bízunk önmagunkban, hogy képesek vagyunk kezelni az ezzel járó stresszt.

Szerző: Ábrahám-Hörömpő Andrea – Lélekmozaikok
Forrás: TED

Szerző: dr. Hörömpő Andrea – Lélekmozaikok

Új írásaimat megtalálhatod itt: www.horompoandrea.hu

A Szeretet lélegzete, a Mert én látlak Téged..., A találkozás, ami elrendeltetett és a Lélekmozaikok című könyveimet itt rendelheted meg: Könyvrendelés

Access Bars-, Testkezelésekre, Facelift kezelésekre és tanfolyamokra itt jelentkezhetsz: Jelentkezés

Keresd a lelkedhez szóló napi gondolatokat a Lélekmozaikok Facebook oldalán is.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!