A chicagoi Northwestern Egyetem kutatói legújabb tanulmányukban rájöttek, hogy a memóriánk újra írja a múltunkkal kapcsolatos emlékeinket úgy, hogy az új információkkal frissíti fel az emlékezetünket.Ha érdekel, hogyan írja át a memóriánk a múltat, olvass tovább.
A memóriánk nem úgy működik, mint egy videokamera – nyilatkozta Donna Jo Bridge, az egyetem vezető kutatója. A memóriánk átdolgozza és szerkeszti az eseményeket, hogy olyan történetet alkosson, ami belepasszol jelenlegi világunkba. Az újra szerkesztésnek ez a formája a hippocampusban történik. Ez a terület úgy dolgozik, mint a filmek vágója és a speciális effektek felelőse.
Nincs tökéletes memória, a memória igazából arra szolgál, hogy jó döntéseket hozzunk az adott pillanatban, ezért a memóriának naprakésznek kell lennie. A jelenlegi fontosnak vélt információ felülírhatja a régi, memóriában tárolt emléket.
A Journal of Neuroscience-ben megjelent tanulmány levont következtetéseket arról is, hogy hogyan emlékszünk vissza életünk fontos eseményeire. Mint például, amikor szerelmet érzünk első látásra. Ha visszaemlékszünk arra a pillanatra, amikor legelőször találkoztunk partnerünkkel, szerelemre és eufóriára emlékezhetünk. Azonban valószínűbb, hogy csak a jelenlegi érzéseinket vetítjük ki a múltba.
A tanulmányban a kutatók 17 férfi és női résztvevőt kértek meg, hogy figyeljék meg 168 tárgy helyzetét a számítógép képernyőjén különböző hátterekkel. Azután a résztvevőket megkérték, hogy egy másik háttérképen helyezzék el az eredeti tárgyakat. A résztvevők mindig másik helyre tették őket. Később a résztvevőknek az eredeti háttér három helyén – ott, ahol eredetileg látták, ott, ahová a 2. részben tették, és egy véletlenszerű új helyen – mutatták meg a tárgyakat, és ezután kellett kiválasztaniuk az eredeti helyet.
„Az emberek mindig azt a helyet választották, amelyet a 2. részben is” – mondta Bridge. „Ez azt mutatja, hogy a helyre vonatkozó eredeti emlék megváltozott arra, ami az új háttér előtti helyzetet tükrözi. A memóriájuk frissítette az információt oly módon, hogy az új információt szúrta be a régi emlékbe.”
Az eredmény kérdéseket vet fel a bíróságokon alkalmazott szemtanúk megbízhatóságával kapcsolatban is. Mivel memóriánk folyamatosan változik, a tanúvallomások feltétel nélküli elfogadása is újragondolandó.
Szerző: Ábrahám-Hörömpő Andrea – Lélekmozaikok
Forrás: The Independent
Szerző: dr. Hörömpő Andrea – Lélekmozaikok
Új írásaimat megtalálhatod itt: www.horompoandrea.hu
A Szeretet lélegzete, a Mert én látlak Téged..., A találkozás, ami elrendeltetett és a Lélekmozaikok című könyveimet itt rendelheted meg: Könyvrendelés
Access Bars-, Testkezelésekre, Facelift kezelésekre és tanfolyamokra itt jelentkezhetsz: Jelentkezés
Keresd a lelkedhez szóló napi gondolatokat a Lélekmozaikok Facebook oldalán is.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: