Egyre több embernek vannak magas szintű spirituális tapasztalásai. Sokan azonban akkor is azt hiszik, hogy megvilágosult élményük volt, amikor valójában csak egy pillanatra kitágult a tudatosságuk és az érzékelésük. Mi a megvilágosodás? És mi nem a megvilágosodás?
A fejlődés egy magasabb szintjén a spirituális egónk igen csak megtréfálhat minket, ha nem vagyunk eléggé figyelmesek és alázatosak. Elhitetheti ugyanis velünk, hogy már olyan magas tudatszinten állunk, hogy megvilágosodtunk. Pedig a megvilágosodástól meg kell különböztetni a csúcsélményeket és a halálközeli élményeket is.
Életünkben akár többször is megtapasztalhatunk olyan pillanatokat, úgynevezett csúcsélményeket, amelyek jóval az átlagos tudatszintünk fölé mutatnak. Ezeket átélhetjük álom, meditáció, jóga vagy más gyakorlatok során, de az is lehet, hogy teljesen spontán módon, például az utcán sétálva tapasztaljuk meg őket. Azonban egy ilyen tapasztalás nem jelenti azt, hogy személyiségünk tartósan megmarad ezen a magas tudatszinten.
Dr. Daubner Béla Fejlődés lélektani képzésén úgy magyarázta a csúcsélményeket, hogy azok olyan bevillanások, amely alatt tudatosságunk kitágul, ezt követően azonban visszaszűkül a korábbi szintre. Azt szoktuk elrontani, hogy jelentőséget tulajdonítunk nekik, és ragaszkodni kezdünk hozzájuk. Habár ezek nagyon izgalmas tapasztalások, ahogy jöttek, úgy mennek, ezért érdemes elengedni őket.
Csúcsélményeim nekem is voltak, megvilágosodás élményem viszont nem. Ezért ebben a kérdésben olyan személyek elmondásaira támaszkodok, akik már megtapasztalták, így hitelesen tudnak róla beszámolni.
A megvilágosodásnál történik egy ugrásváltás, mely során elkezd pusztulni a személlyel való azonosulás, a „kis én”. Ekkor felismerjük, hogy a világ nem olyan, mint amilyennek gondoltuk, ez a felismerés pedig egy komoly sokként jelentkezhet. Mindezen tapasztalás közben nem a világ változik, hanem a személy ébred rá arra, hogy ő nem az, aminek magát eddig gondolta.
A spirituális felébredés legtöbbször nem egyetlen pillanat alatt megy végbe, hanem inkább egy folyamatként érzékelhető, ahogy Adyashanti is kifejti a Világod vége című könyvében.
A folyamatot bemutató klasszikus hasonlat a vízbe dobott sóbábu feloldódásának a példája. Ritkán, mint például Eckhart Tolle esetében, előfordul, hogy ez gyorsan történik meg, sok esetben viszont ez a folyamat akár évekig is elnyúlhat. Ugyanúgy, ahogy a szülésnél is adódhatnak komplikációk, egy ilyen transzperszonális személyiség ugrásnál is fennállnak veszélyek. Ezért sokat segít, ha van egy támogató közösség, amely segíti az átalakulás folyamatát.
A készülődő változás esetenként az egyén és egy külső szemlélő számára nem látványos és többnyire nem is érzékelhető. Mások viszont egy ilyen változással egyidejűleg tapasztalják meg életük legmegterhelőbb időszakaszát, amit a „lélek sötét éjszakáinak” is neveznek. Amikor eljön az ideje, akkor az ugrás viszonylag rövid idő alatt történik és ez a beszámolók szerint egyfajta intuitív halálélménnyel is együtt járhat.
Ez az intuitív halálélmény azonban nem azonos a testen kívüliség megtapasztalásával járó halál közeli élménnyel, amelyekről mostanában egyre többet olvashatunk. A halál közeli élmény egy olyan csúcsélmény, ami legtöbbször baleset vagy valamilyen egészségügyi válság, például műtét során következik be, amelyről a beszámolók nagyon hasonlóak: az ezt átélő személy egy alagutat érzékel, ami egy csodálatos helyre vezet.
Ebben az esetben azonban sosem merül fel a személyiséggel való azonosulás, a kis én megszűnése. A megvilágosodás során fellépő spirituális halálélmény nem köthető egészségügyi válsághoz, és habár megelőzhetik lelki vívódások, legtöbbször váratlanul történnek meg.
A folyamat egy örvény élmény megtapasztalásával írható le, amely során a személyiség, a „kis én” beleolvad a nagy Én-be, ezt követően pedig megszűnik az énnel való azonosulás. Ahogy Dr. Hawkins írja A valódi én hatalma című könyvében:
„Ahogy az én eltűnik az Énben, egy rövid pillanatra rémület, hatalmas és mélységes félelem fog el. Ez az én halálának a tapasztalata, amelyet nyugalom és békesség követ.”
A megvilágosultság megtapasztalásával eljutunk a Hawkins féle Tudattérkép legmagasabb szintjeire. A 700 feletti szinteken a világ azon nagy tanítói állnak, akik a belőlük sugárzó lelki béke és isteni kegyelem révén hozzájárulnak az egész emberiség tudatszintjének növeléséhez. Az ezres szintet pedig olyan történelmi személyiségek képviselik, mint Jézus, Krishna vagy Buddha.
Szerző: Ábrahám-Hörömpő Andrea – Lélekmozaikok
Keresd a lelkedhez szóló napi gondolatokat a Lélekmozaikok Facebook oldalán is.
Forrás:
dr. Ábrahám-Hörömpő Andrea – Lélekmozaikok (Önismeret, Tudatosság, Személyiségfejlődés. A Tudattérkép 33 titka.)
Dr. David R. Hawkins – Erő kontra erő, A valódi én hatalma.
Aki többet szeretne tudni dr.David R.Hawkinsról és munkásságáról, annak szeretettel ajánlom a Hawkins tanulócsoport honlapját és Facebook oldalát.
Külön köszönet egy hosszú baráti beszélgetésért, ami által számomra is világos lett a megvilágosodás lényege.
Szerző: dr. Hörömpő Andrea – Lélekmozaikok
Új írásaimat megtalálhatod itt: www.horompoandrea.hu
A Szeretet lélegzete, a Mert én látlak Téged..., A találkozás, ami elrendeltetett és a Lélekmozaikok című könyveimet itt rendelheted meg: Könyvrendelés
Access Bars-, Testkezelésekre, Facelift kezelésekre és tanfolyamokra itt jelentkezhetsz: Jelentkezés
Keresd a lelkedhez szóló napi gondolatokat a Lélekmozaikok Facebook oldalán is.
Kedves Évi! Privát emailben válaszolok a kérdésedre.
Héló! Ki élte át az örvény-élményt? Beszélni akarok vele! üdv.